Kocioł remontowanego, zabytkowego parowozu Px48-3901 dopuszczony do eksploatacji

Kocioł remontowanego, zabytkowego parowozu Px48-3901 dopuszczony do eksploatacji

28 lipca 2021 | Źródło: Koszalińska Kolej Wąskotorowa
PODZIEL SIĘ

W maju Kurier Kolejowy informował o trwającym remoncie zabytkowego parowozu Px48 3901 przeprowadzanym przez Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Tender został wykonany prawie od nowa, ze starego pozostały tylko wózki i część ramy. Zrobione zostało całkowicie nowe nadwozie. Podwozie parowozu po naprawie oczekiwało wówczas na montaż kotła.

Fot. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Kocioł przywieziony do Koszalina 10 maja br.  zabudowano, a w ostani poniedziałek 26 lipca br. po raz pierwszy od 25 lat zapłonął pod nim ogień. Wczoraj odbył sie odbiór kotła na gorąco. Próby przeprowadzone w obecności inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego wypadły pomyślnie i w efekcie kocioł parowozu Px48-3901 został dopuszczony do eksploatacji. Pozostały jeszcze prace przy montażu końcowym ale juz coraz bliżej do zakończenia remontu. Koszalińscy miłośnicy kolei wąskotorowej juz  nie mogą się doczekać....

Fot. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Naprawa parowozu realizowana jest jako zadanie inwestycyjne MZK Sp. z o.o. w Koszalinie w ramach budżetu obywatelskiego z roku 2015 o wartości 500 000,00 PLN. Parowóz PX48 o numerze ewidencyjnym 3901 trafił do Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej w ramach współpracy nawiązanej z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Po zakończeniu eksploatacji w 1996 roku dostępny był dla odwiedzających Skansen Pomorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach.

Fot. Koszalińska Kolej Wąskotorowa