W składzie pociągu wiozącego kibiców Lecha na mecz z Górnikiem Zabrze znajdzie się wagon COMBO

W składzie pociągu wiozącego kibiców Lecha na mecz z Górnikiem Zabrze znajdzie się wagon COMBO

29 lipca 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Jak poinformował redakcję Kuriera Kolejowego Marcin Kawka, dzięki współpracy Stowarzyszenia Kibiców KOLEJORZ, oraz Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych "Lech bez barier", w składzie zamówionego w PKP Intercity specjalnego pociągu, który zawiezie kibiców Lecha Poznań na mecz z Górnikiem w Zabrzu, prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce znajdzie się wagon COMBO, przeznaczony do przewozu pasażerów - kibiców o niepełnej sprawności.

Fot. PKP Intercity

Wagony typu 111A-30 COMBO są pierwszymi takimi pojazdami w Polsce. To wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, w których zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrza, wymieniono wózki jezdne na nowe typu 25AN4, wydzielono przedziały rodzinne, przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku.

Pociąg, który zawiezie poznańskich kibiców do Zabrza powinien być zestawiony z dziesięciu wagonów,w tym będzie ten jeden przeznaczony dla osób o niepełnej sprawności. Jak powiedział Marcin Kawka organizacje kibicowskie Lecha Poznań zabiegają o pełną integrację środowiska. W przypadu organizacji przejazdu pociągiem nie było łatwo. Dopiero wsparcie  Ministerstwa Infrastruktury pomogło w uzyskaniu zgody PKP Intercity na podstawienie specjalnego pociągu z wagonem COMBO. Jest to druga próba (pierwsza miała miejsce w 2019r. - przejazd na mecz ze Śląskiem Wrocław) organizacji takiego przejazdu i wszyscy żywią nadzieję, że tym razem zakończy się powodzeniem.

Biorąc pod uwagę deklarację PKP Intercity o planowanej intensyfikacji działań na rzecz tej grupy pasażerów, czego wyrazem było przystąpienie przewoźnika do programu "Dostępność Plus", należy przyjąć, że będzie to pierwsza ale nie ostatnia próba zakończona powodzeniem.