Lokomotywa Husarz EU44-002 PKP Intercity z grafiką ilustrującą historię Witolda Pileckiego

Lokomotywa Husarz EU44-002 PKP Intercity z grafiką ilustrującą historię Witolda Pileckiego

02 sierpnia 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy / IPN
PODZIEL SIĘ

 

PKP Intercity wprowadza na tory lokomotywę Siemens EU44-002 Husarz z grafiką upamiętniającą 120. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego, wyjątkowej postaci w polskiej historii, która stała się symbolem patriotyzmu i bohaterstwa, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku, żołnierza kampanii wrześniowej 1939r. i Polskiego Państwa Podziemnego w czasie drugiej wojny światowej, a po wojnie - konspiratora budującego siatkę wywiadowczą, aresztowanego i zamordowanego przez komunistyczne władze w 1948 roku.

Husarz EU44-002 z grafiką poświęconą Witoldowi Pileckiemu. Fot. Piotr Kowalczyk

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Jego Młodość przypadła na okres odbudowywania polskiej państwowości.Jako osiemnastolatek walczył o Wilno. Następnie w 1920 r. wraz z setkami tysięcy zdeterminowanych żołnierzy brał udział w powstrzymaniu wojsk bolszewickich w ich marszu na zachód, który miał skończyć się dopiero nad Atlantykiem. Obrona Warszawy, znana w Polsce jako Cud nad Wisłą, nie tylko uratowała młode państwo, ale też pokrzyżowała plany Lenina dostarczenia zarzewia czerwonej ideologii aż do Berlina i Paryża. Gdy nastał upragniony pokój, młody Witold zrezygnował z kariery wojskowej i zajął się rodzinnym majątkiem. Założył rodzinę.

 

Husarz EU44-002 z grafiką poświęconą Witoldowi Pileckiemu. Fot. Piotr Kowalczyk

 

We wrześniu 1939 roku Pilecki wyruszył na front i znów stanął do obrony swojej ojczyzny. Trzydzieści pięć dni krwawej walki nie uratowało jednak kraju. Polacy nie pogodzili się z utratą niepodległości – utworzyli państwo podziemne. Mimo wszechobecnego terroru niemieckiego gestapo i rosyjskiego NKWD działały struktury polskiej konspiracji. Wśród setek tysięcy członków ruchu oporu znalazł się również Witold Pilecki.

We wrześniu 1940 r. podjął się wykonania niezwykłej misji. Zgłosił się na ochotnika jako ten, który dobrowolnie da się schwytać w czasie niemieckiej łapanki w Warszawie. Trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zadaniem jego było rozpoznanie obozowych warunków. Już miesiąc później przesłał swoim przełożonym raport. Jako numer obozowy 4859 pozostawał w obozie przez dwa lata i siedem miesięcy. W tym czasie zorganizował w obozie konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowej skupiający ponad sto osób we wszystkich komandach. Skrupulatnie dokumentował rzeczywistość obozową, jednak zagrożony aresztowaniem i egzekucją zdecydował się na brawurową ucieczkę.

 

Husarz EU44-002 z grafiką poświęconą Witoldowi Pileckiemu. Fot. Piotr Kowalczyk

 

1 sierpnia 1944 r. w terroryzowanej przez Niemców od blisko pięciu lat Warszawie wybuchło powstanie. Wśród bohaterskich powstańców, którzy stanęli na barykadach, był też Witold Pilecki, który po zakończonych walkach trafił do niemieckiego obozu jenieckiego.

Po zakończeniu wojny powrócił do Polski, gdzie rozpoczęła się sowiecka okupacja. Utworzył w kraju siatkę konspiratorów, dzięki której przekazywał polskim władzom w Londynie informacje o terrorze komunistycznym w Polsce. Został aresztowany, torturowany i wkosekwencji skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. strzałem w tył głowy. Rodzina Witolda  Pileckiego dowiedziała się o wykonaniu wyroku dopiero czterdzieści lat później. Pochowany został w bezimiennym grobie w niewiadomym miejscu.

 

Husarz EU44-002 z grafiką poświęconą Witoldowi Pileckiemu. Fot. Piotr Kowalczyk