Od grudnia pasażerowie pojadą z nowego przystanku Warszawa Targówek.

Od grudnia pasażerowie pojadą z nowego przystanku Warszawa Targówek.

04 sierpnia 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Na przystanku Warszawa Targówek podróżni będą korzystać z dwóch peronów z windami i pochylniami. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dofinansowana ze środków unijnych POIiŚ, wpisuje się w rozwój kolei wyznaczany przez kolejowy Master Plan dla Warszawy.

Budowa przystanku kolejowego Warszawa Targówek. Fot. PKP PLK

Zwiększają się możliwości kolei w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego. Od grudnia  nowy przystanek Warszawa Targówek ułatwi komunikację m.in. między pociągiem a metrem.

- Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego zwiększają dostępność Polaków do kolei. To nie tylko poprawa połączeń dalekobieżnych i regionalnych ale również lepsza oferta w aglomeracjach. Nowy przystanek na pograniczu Pragi i Targówka pozwoli na szybki i sprawny dojazd do centrum Warszawy - powiedział  Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Budowa przystanku kolejowego Warszawa Targówek. Fot. PKP PLK  

 

Nowy przystanek kolejowy na warszawskiej Pradze zwiększy możliwości komunikacyjne w mieście. W ramach inwestycji zbudowano dwa 200-metrowe perony. Dla podróżnych zostaną zamontowane wiaty i ławki. Perony będą oświetlone i wyposażone w system informacji  pasażerskiej. Dostęp do pociągów zapewnią dwie windy przy nowym przejściu pod torami od strony ul. Stalowej oraz zadaszone pochylnie od al. Solidarności w kierunku przystanku autobusowego.

- Przystanek Warszawa Targówek będzie dodatkowym dostępem do kolei. Przy zapewnieniu odpowiedniego połączenia ze strony komunikacji miejskiej, powstanie dogodny punkt, łączący kolej z transportem publicznym stolicy. Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., realizowane ze środków budżetowych oraz z wykorzystaniem środków unijnych, znacząco poprawiają warunki komunikacji w Warszawie, aglomeracjach oraz regionach - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Budowa przystanku kolejowego Warszawa Targówek. Fot. PKP PLK  

 

Przystanek Warszawa Targówek jest w sąsiedztwie stacji drugiej linii metra Szwedzka oraz przystanków komunikacji miejskiej w kierunku Targówka lub Pragi. Do zadań miasta należy budowa chodnika, który ułatwi przejście między metrem a koleją.

Na realizację projektu miał wpływ rozszerzony zakresu robót, które uwzględniły założenia przyjętego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kolejowego Master Planu dla Warszawy.

Wykonano zakres prac przygotowawczych, związanych z rozbudową linii kolejowej z Warszawy w kierunku Legionowa (nr 9) do układu czterotorowego. Położony na nasypie przystanek „obejmuje” ok. 700 metrów ścianek Larsena. Wbite na głębokość 12 m stalowe elementy wzmocniły konstrukcję. Takie rozwiązanie pozwoli w przyszłości na budowę nowych torów.

 

Budowa przystanku kolejowego Warszawa Targówek. Fot. PKP PLK  

 

Budowa przystanku realizowana jest w ramach projektu „Poprawa przepustowości linii kolejowej E 20 na odcinku Warszawa Gdańska – Mińsk Mazowiecki”. Wartość prac związanych z przystaniem 27,3 mln zł. Wartość całego projektu to ponad 172 mln zł.  Prace są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.