Nadmorska kolejka świętowała 125-lecie.

Nadmorska kolejka świętowała 125-lecie.

09 sierpnia 2021 | Autor: Macierj Łozdowski | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W sobotę, 7 sierpnia 2021 r. na dworcu w Rewalu odbył się festyn z okazji obchodów 125. rocznicy uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza.

Fot. Zyga Rail Photo

Sobotnia impreza rozpoczęła się od animacji dla najmłodszych oraz od występu artystycznego młodych tancerek z Trzebiatowa. Dziewczynki, prowadzone przez instruktorkę Monikę Marzec z Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie zaprezentowały się w tańcu do muzyki z baletu "Jezioro Łabędzie ". Tuż po godz. 17 odbyła się rekonstrukcja historyczna przyjazdu pierwszego pociągu z Gryfic do Niechorza. Pociąg powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łobza. W inscenizacji wzięli udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" oraz członkinie Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie. Barwne stroje z minionej epoki zrobiły ogromne wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności.

Fot. Zyga Rail Photo

Po wjeździe pociągu, uczestników imprezy oficjalnie powitał Wójt Gminy Rewal, Konstanty Tomasz Oświęcimski. Głos zabrali również Starosta Powiatu Gryfice, Ryszard Chmielowicz oraz pochodzący z Rewala poseł na sejm - Artur Łącki.

 

Fot. Zyga Rail Photo

 

Kolejnym punktem programu sobotniej imprezy było otwarcie wystawy pt. "125 Lat Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej". Wystawę o historii nadmorskiej kolejki można będzie zobaczyć na dworcu w Rewalu codziennie, do końca września, w godz, od 10:00-18:00.

Po przywitaniu gości rozpoczęła się część artystyczna, w której najpierw, w tańcu do walca "Noce i Dnie" wystąpiły panie z Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie, a potem w mini recitalu zaprezentowała się Wiktoria Sztandera, młoda i utalentowana rewalska wokalistka. Występ Wiktorii bardzo spodobał się publiczności, a w szczególności utwór z repertuaru Ireny Santor pt. "Już nie ma dzikich plaż", który artystka wykonała na bis.

Fot. Zyga Rail Photo

 

Podczas festynu  odbyła się promocja książki pt. "Gryfickie Fenomeny", wydana w tym roku z okazji  75-lecia  polskiej Ziemi Gryfickiej. Do kupna książki ze sceny zachęcał sam autor, Grzegorz Burcza.  Autor opowiedział o powojennej historii Gryfickiej Kolei Dojazdowej, której w swojej książce poświęcił specjalny rozdział.

W obchodach 125-lecia nie mogło zabraknąć podziękowań dla tych, którzy tworzyli i nadal tworzą dzisiejszą historię Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Prezes spółki Janusz Cetera podziękował ze sceny obecnym pracownikom oraz wąskotorowym weteranom - byłym pracownikom gryfickiej kolejki, którzy z rąk pani kierownik Hanny Nowak otrzymali pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe upominki.

Za wieloletnią, owocną współpracę, w imieniu Nadmorskiej Koeli Wąskotorowej prezes Janusz Cetera podziękował też członkom Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa, wręczając na ręce lidera grupy - Jurka Nowaka pamiątkową statuetkę.

Fot. Zyga Rail Photo

 

Na dworcowym festynie rolę gospodarza pełniła Rada Sołecka Rewala, pod przewodnictwem pani sołtys Dominiki Chodziutko.  Członkowie rady sołeckiej, w swoich wystylizowanych strojach zadbali o oprawę kulinarną imprezy. Były potrawy z grilla i inne piknikowe smakołyki oraz pyszne ciasta z własnego wypieku, które rozchodziły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki.

Przed występem gwiazdy wieczoru wystąpił duet z Koszalina -Tomek Trust & Annie. Artyści wykonali najpiękniejsze ballady bardów rosyjskich oraz piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej. 

Na zakończenie imprezy, na dworcowej scenie w Rewalu pojawiła się legenda polskiej poezji śpiewanej - Wolna Grupa Bukowina. Zespół wykonał swoje największe przeboje i po raz kolejny udowodnił, że w muzyce, tak jak w życiu, to co dobre, nigdy nie traci na wartości.

Fot. Zyga Rail Photo

 

Organizator imprezy Nadmorska Kolej Wąskotorowa oraz współorganizator, Rada Sołecka w Rewalu pragną serdecznie podziękować wszystkim gościom, którzy zdecydowali się spędzić sobotnie popołudnie na festynie w Rewalu.

Wielkie podziękowania dla partnerów imprezy, którymi byli Gmina Rewal, Powiat Gryfice i Nadleśnictwo Gryfice.

Ciepłe słowa uznania należą się członkom Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" oraz  Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie, którzy wcielili się w postaci historyczne i tak wspaniale uświetnili rewalski festyn.

Szczególne podziękowanie dla Jurka Nowaka, Jolanty Mularczyk, Moniki Marzec oraz Wiktorii Sztandery. Dzięki za wsparcie!