SM41 kolejnym pojazdem, który będą mogli zobaczyć widzowie VII Parady Lokomotyw - NYSA 2021.

SM41 kolejnym pojazdem, który będą mogli zobaczyć widzowie VII Parady Lokomotyw - NYSA 2021.

09 sierpnia 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy / pl.wikipedia.org
PODZIEL SIĘ

W trakcie zapowiadanej juz uprzednio na portalu Kuriera Kolejowego VII Parady Lokomotyw TurKol.pl - NYSA 2021  28 sierpnia br. będzie można zobaczyć lokomotywy z różnych epok kolejowej historii. Prezentujemy pojazd, którego nie będzie można podziwiać w ruchu, będzie jedynie eksponowany w trakcie parady. To lokomotywa spalinowa serii SM41.

Fot. Ryszard Boduszek

SM41 to manewrowa lokomotywa spalinowa produkcji węgierskiej. Spalinowozy tej serii były używane na sieci PKP i na bocznicach przemysłowych od roku 1961. Wyprodukowano 264 lokomotywy dla polskich kolei oraz ponad 100 spalinowozów dla zakładów przemysłowych. Lokomotywy tego typu różniły się od poprzedniego modelu, SM40, głównie uproszczonym sterowaniem elektropneumatycznym oraz dodanymi z boku pojazdu barierkami. Kolejne egzemplarze SM41 nieznacznie różniły się od siebie drobnymi ulepszeniami.

Wewnętrzne opracowania PKP wykazywały, że na początku eksploatacji lokomotywy te wykazywały szereg usterek. Obie lokomotywy miały instalację elektryczną 24V zasilaną z akumulatorów zasadowych umieszczonych po obu stronach lokomotywy. Spalinowozy wykorzystywano w ruchu manewrowym. Dodatkowo kursowały z lekkimi pociągami towarowymi i pasażerskimi. Z charakterystyki lokomotywy jednoznacznie wynika jej uniwersalny charakter, jedynie brak własnego kotła ogrzewczego utrudniał zastosowanie jej zimą do prowadzenia pociągów pasażerskich.

Ostatnia lokomotywa SM41-111 została wycofana z eksploatacji w 2000 roku w lokomotywowni Grudziądz. W 2010r. lokomotywa została zakupiona przez województwo kujawsko-pomorskie. W ruchu manewrowym SM41 zostały zastąpione przez polską lokomotywę SM42.