Pojazd FLIRT EPM Stadlera przyjechał na testy na Ukrainę

Pojazd FLIRT EPM Stadlera przyjechał na testy na Ukrainę

14 sierpnia 2021 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Ukraiński potal Centrum Strategii Transportowych poinformował, że dzisiaj, 14 sierpnia, pięcioczłonowy pociąg elektryczny Stadler Flirt EPM (pociąg elektryczny dla transportu międzyregionalnego) został dostarczony do Kijowa w celu przeprowadzenia testów. Szwajcarski koncern planował wcześniej dostarczenie 1-2 takich pociągów do testów na sieci Kolei Ukrainskich.

FLIRT EPM Stadlera na testach na Ukrainie. Fot. instagram@signalwerkfuhrer

Wszystko wskazuje na to, że  pojazd będzie testowany w jednej z podmiejskich miejscowości Kijowa. Oczywiście ma to związek z realizacją wcześniej ogłoszonego projektu City Express i podpisaniem Memorandum o porozumieniu i współpracy pomiędzy Kolejami Ukraińskimi i Stadlerem, które miało miejsce 7 maja 2021 roku po negocjacjach z udziałem przedstawicielii Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Strategicznych Gałęzi Przemysłu i Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy.

Obie firmy uzgodniły, że będą wspólnie rozwijać pasażerski transport kolejowy na Ukrainie w ramach projektu City Express oraz pracować nad pozyskaniem finansowania. Zaproponowano szwajcarskiej firmie Zakłady Naprawy Elektrycznych Wagonów Kolejowych w Kijowie jako miejsce lokalizacji jej zakładów produkcyjnych na Ukrainie. Technicy Stadlera odwiedzili ją oraz kilka innych lokalizacji w lutym bieżącego roku.

FLIRT EPM Stadlera na testach na Ukrainie. Fot. instagram@signalwerkfuhrer

W czerwcu pojawiła się informacja, że Stadler wybrał lokalizację dla zakładu produkcji pociągów elektrycznych na Ukrainie i jest gotowy dostarczyć 1-2 pociągi elektryczne do testów.

Maksymalna prędkość pociągu elektrycznego EPM wynosi 160 km/h. Pociąg posiada 262 miejsca siedzące w klasie pierwszej i drugiej, są też miejsca dla pasażerów o niepełnej sprawności.