ÖBB zmienia dostawcę elektrycznych zespołów trakcyjnych. Nie Alstom (Bombardier) tylko Siemens

ÖBB zmienia dostawcę elektrycznych zespołów trakcyjnych. Nie Alstom (Bombardier) tylko Siemens

19 sierpnia 2021 | Źródło: ÖBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Rada Nadzorcza ÖBB - Personenverkehr AG zatwierdziła zamówienie 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych od Siemens Mobility Austria GmbH dla Vorarlbergu. Pierwsze nowe pociągi mają być eksploatowane od końca 2022 r.

Fot. Philipp Horak / ÖBB

Ze względu na pernamentne opóźnienia w dostawach zamówionych przed laty elektrycznych zespołów trakcyjnych, ÖBB-Personenverkehr AG postanowiło poszukać zastępczego dostawcy pilnie potrzebnych pociągów do przewozów lokalnych. W związku z tym w styczniu 2021 r. ogłoszono nowy przetarg, w którym kluczowym kryterium jest skrócenie czasu dostawy. Siemens Mobility Austria GmbH okazał się najlepszym oferentem w tej nowej procedurze przetargowej.

Fot. Philipp Horak / ÖBB

 

W pierwszej kolejności 21 pociągów Desiro ML będzie wykorzystywanych do transportu lokalnego w Vorarlbergu. Zgodę na to wydała rada nadzorcza ÖBB-Personenverkehr AG. Pierwsze elektryczne zespoły trakcyjne Siemensa mają być eksploatowane na liniach Vorarlbergu od końca 2022 roku. Dzięki nowym zestawom i koncepcji wymiany do czasu dostawy, ÖBB może spełnić wymagania umowy o świadczenie usług transportowych dla Vorarlbergu. Siemens gwarantuje klientowi ÖBB uzgodnioną w umowie konfigurację, a więc taki pojazd, który spełnia wymagania co do wykorzystania w lokalnym kolejowym transporcie pasażerskim w Vorarlbergu. Wyposażenie w siedzenia i miejsca postojowe dla rowerów zostało zaprojektowane w porozumieniu z klientem zgodnie ze specyfikacją umowy o świadczenie usług transportowych.

Fot. Philipp Horak / ÖBB

 

Do czasu uruchomienia nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych większość usług transportowych w Vorarlbergu będą świadczyć zmodernizowane pociągi Cityjet Talent 1. Udostępnione zostaną również dodatkowe miejsca siedzące. Wraz z rozpoczęciem nauki we wrześniu 2021 r. flota pociągów w Vorarlbergu zostanie zwiększona o kolejne pięć pojazdów Talent 1, dla zapewnienia wystarczającej ilości miejsc dla wszystkich pasażerów.