PKP PLK : Komisja ustala okoliczności incydentu na linii Koszalin – Białogard

PKP PLK : Komisja ustala okoliczności incydentu na linii Koszalin – Białogard

20 sierpnia 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Wczoraj, 19 sierpnia, po godz. 11 na linii jednotorowej Koszalin - Białogard koło przystanku  Niekłonice w odległości ok. 400 m od siebie zatrzymały się dwa pociągi dalekobieżne: jadący z Koszalina do Szczecina pociąg  relacji Olsztyn Główny – Szczecin Główny i pociąg od strony Białogardu ze Szczecina do Olsztyna.

Zdjęcie ilustrujące, sytuacja podobna na stacji Opole Główne w 2013 roku. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Nikomu nic się nie stało. Po ok. 1,5 godz. od incydentu linia kolejowa była przejezdna. Po niezbędnych ustaleniach pociągi pojechały w dalsze trasy.

Wstępnie ustalono, że zachowanie maszynistów było prawidłowe. Analizowane jest postępowanie  pracowników odpowiedzialnych za ruch pociągów od strony Białogardu i Koszalina.

Pracownicy pełniący czynności związane z prowadzeniem ruchu pomiędzy Białogardem a Koszalinem mieli niezbędne kwalifikacje i byli przygotowani do zgodnego z procedurami prowadzenia pociągów.

Zarządca infrastruktury dla zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym prowadzi stałe działania w obszarach pracowniczym, technicznym i organizacyjnym.  To m.in  szkolenia i kontrole dzienne i nocne na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem oraz  audyty. Do szkoleń wprowadzane są m.in. ćwiczenia na symulatorze, na którym pracownicy analizują różne sytuacje ruchowe.