Czeski zarządca infrastruktury zakupi lokomotywę do diagnostyki sieci kolei czeskiej i za granicą.

Czeski zarządca infrastruktury zakupi lokomotywę do diagnostyki sieci kolei czeskiej i za granicą.

25 sierpnia 2021 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Portal Zdopravy.cz informuje, że  Zarząd kolei (SŽ) - czeski zarządca infrastruktury, zakupi swoją pierwszą lokomotywę od firmy Siemens Mobility. Zapłaci za nią 72,95 mln koron i będzie ją wykorzystywał do diagnostyki krajowej i zagranicznej sieci kolejowej. Najprawdopodobniej będzie to model Vectron, ale szczegóły techniczne nowej maszyny zostały w opublikowanym kontrakcie zanonimizowane.

zdjęcie ilustrujące. autor:Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Kolei ogłosił przetarg na dostawę lokomotywy bez podania szacunkowej ceny. Zgodnie z warunkami, nie musi to być nowy pojazd. Maksymalnie mogła przejechać 150 000 kilometrów. Warunkiem było dopuszczenie do eksploatacji nie tylko w Czechach, ale także w Niemczech, Polsce, Austrii, Słowacji i na Węgrzech.

"Zarząd Kolei przeprowadza już na swoim terenie pomiary diagnostyczne trakcji, na przykład dla kolei słowackich i węgierskich. Ponadto przy pomiarach transgranicznych odcinków linii napowietrznych konieczna jest transgraniczność" - wyjaśniła w ubiegłym roku Radka Pistoriusová, rzecznik prasowy Zarządu Kolei, tłumacząc wymóg dopuszczenia lokomotywy do ruchu za granicą.

zdjęcie ilustrujące. autor:Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Nie wiadomo, kto złożył jeszcze ofertę w przetargu, na profilu brakuje pisemnego raportu zamawiającego. Lokomotywa ma być dostarczona w ciągu 40 tygodni od podpisania umowy do zajezdni w Libeň. Nie wiadomo, jaki numer seryjny ma lokomotywa trójsystemowa. Część umowy opisująca szczegóły lokomotywy jest nieczytelna.

Zarząd Kolei nadal musi wynajmować lokomotywy na 200 km/h od innych przewoźników z Czech i zagranicy. Kiedy próbował osiągnąć prędkość 200 km/h na trasie Breclav - Brno, użył Vectrona Siemensa od ČD Cargo. Testy 200 km/h w tunelu Ejpovice przeprowadził Taurus Kolei Austriackich.