Rosyjski AIRSCP nagrodzony Red Dot Award'2021 elektrycznym miejskim pociągiem przyszłości?

Rosyjski AIRSCP nagrodzony Red Dot Award'2021 elektrycznym miejskim pociągiem przyszłości?

28 sierpnia 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Koncepcja pociągu elektrycznego AIRSCP, opracowana w ramach strategicznego partnerstwa pomiędzy rosyjskim Narodowym Centrum Wzornictwa Przemysłowego i Innowacji 2050.LAB i TMH (Transmashholding) otrzymała prestiżową międzynarodową nagrodę Red Dot Award w kategorii Design Concept.

Koncepcja pociągu elektrycznego AIRSCP. Źródło: NCWPiI 2050.LAB

AIRSCP jest wynikiem refleksji projektantów i inżynierów nad transportem przyszłości. Nazwa koncepcji jest akronimem od słów airscape, co tłumaczy się jako "panoramiczny widok". Odzwierciedla on jedną z cech projektu - maksymalną widoczność, która została osiągnięta dzięki trzem elementom: panoramicznemu dachowi, tarasowi widokowemu nad kabiną maszynisty oraz dużym oknom bocznym. Maksymalna widoczność to nowe doświadczenie dla pasażerów transportu miejskiego, możliwość przekształcenia tradycyjnej podróży w podróż, zobaczenia swojego ulubionego miasta i przedmieść z nowych, nieoczekiwanych perspektyw.

 

Koncepcja pociągu elektrycznego AIRSCP.  Źródło: NCWPiI 2050.LAB

 

AIRSCP to pociąg z charakterem. Nietypowe pochylenie kabiny maszynisty do tyłu oraz charakterystyczne światła zderzaka, które przyciągają uwagę w ciemności, tworzą unikalny i rozpoznawalny wizerunek. Pociąg elektryczny jest jak lodołamacz, bezkompromisowo i energicznie przełamujący stereotypy, torujący drogę innowacjom.

 

Koncepcja pociągu elektrycznego AIRSCP.  Źródło: NCWPiI 2050.LAB

 

Red Dot Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda w dziedzinie wzornictwa przyznawana przez "Design Centre of North Rhine-Westphalia". Nagroda ta jest przyznawana od 1955 roku. Kategoria Koncepcja projektowa została wprowadzona jako niezależna kategoria w 2005 roku. W ten sposób organizatorzy chcieli podkreślić znaczenie rozwoju koncepcji. Nagroda Red Dot Award: Design Concept jest uznawana za najlepszy sprawdzian jakości, innowacyjności i zdolności do przełożenia koncepcji projektowych na rzeczywiste produkty.

 

Koncepcja pociągu elektrycznego AIRSCP.  Źródło: NCWPiI 2050.LAB

 

Narodowe Centrum Wzornictwa Przemysłowego i Innowacji 2050.LAB (część Grupy Ctrl2GO) zajmuje się realizacją projektów mających na celu zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności produktów wytwarzanych w kraju na rynku rosyjskim i międzynarodowym, a także pracami rozwojowymi dla rosyjskiego kompleksu transportowego i maszynowego. Firma jest członkiem World Design Organization (WDO).

Projektanci, inżynierowie, designerzy i technolodzy 2050.LAB mają doświadczenie w prowadzeniu biur wzornictwa przemysłowego w Rosji i Europie oraz są zaangażowani w integrację światowych trendów we wzornictwie przemysłowym z rosyjskim przemysłem. Partnerami strategicznymi firmy są TMH, LokoTech, Ctrl2GO, Autodesk oraz NITU MISIS.

TMH (Transmashholding) jest numerem 1 wśród producentów pojazdów kolejowych i miejskich pojazdów szynowych w Rosji i WNP oraz numerem 4 na rynku międzynarodowym. Firma oferuje pełen zakres produktów i usług: od projektowania i rozwoju nowego taboru kolejowego po modernizację, umowy serwisowe na cały cykl życia taboru oraz cyfrowe systemy sterowania ruchem. TMH jest rosyjską firmą z siedzibą główną w Moskwie i międzynarodowymi oddziałami w Szwajcarii, na Węgrzech, w RPA, Egipcie, Argentynie, Białorusi i Kazachstanie. Holding posiada 15 zakładów produkcyjnych i montażowych w Rosji i innych krajach świata, a jego zasięg geograficzny obejmuje ponad 30 krajów.