Niezwykle udana VII Parada Lokomotyw TurKol.pl - NYSA 2021! utrwalona przez Adama Kupniewskiego

Niezwykle udana VII Parada Lokomotyw TurKol.pl - NYSA 2021! utrwalona przez Adama Kupniewskiego

29 sierpnia 2021 | Źródło: Adam Kupniewski
PODZIEL SIĘ

W dniu 28 sierpnia 2021 r w ramach oferty POGÓRZE 2021 na kolejowe szlaki Dolnego Śląska i Opolszczyzny wyjechały specjalne pociągi pasażerskie. Pasażerowie mogli skorzystać łącznie z 7 przejazdów na różnych odcinkach sieci kolejowej, rozpoczynając podróże we Wrocławiu Głównym i w Nysie. Tego dnia na stacji kolejowej w Nysie odbyła się VII Parada Lokomotyw TurKol.pl - NYSA 2021! Jednym z uczestników tej nostalgicznej podróży był nasz kolega redakcyjny, Adam Kupniewski dziennikarz a zarazem - fotoreporter Kuriera Kolejowego, razem z nim zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego pełnego atrakcji wydarzenia.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Pociąg KILOF, którym podróżował także Adam Kupniewski oprócz swojej tradycyjnej trasy z Wrocławia do Nowej Rudy, przez Wałbrzych i Głuszycę, jedną z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce, pokonał dodatkową trasę, z Kłodzka zamiast bezpośrednio przez Strzelin w kierunku Wrocławia pojechał do Nysy przez Paczków i Otmuchów, co umożliwiło pasażerom - miłośnikom kolei uczestnictwo w VII Paradzie Lokomotyw - NYSA 2021!

 

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Impreza ta jest kontynuacją sześciu poprzednich wydarzeń, które odbyły się w latach 2013 - 2016 w wielkopolskim Międzychodzie oraz w latach 2018 i 2019 w lubuskim Międzyrzeczu. Nysa - stacja kolejowa w województwie opolskim, ze względu na swoje niezwykłe położenie i nostalgiczny klimat, jak rzadko która predysponowana była do organizacji tego wydarzenia.

 

Powszechne zainteresowanie budziła "gwiazda" Parady w Nysie, lokomotywa spalinowa serii SU45.
Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Ten niezelektryfikowany węzeł kolejowy był pięknym tłem dla kilku starych pojazdów kolejowych tj. wagonów i lokomotyw, które zaprezentowały się w trakcie pokazów dynamicznych i statycznych. Szczególnie oczekiwaną gwiazdą wydarzenia była odkupiona od państwowego przewoźnika i odrestaurowana przez prywatnego właściciela kultowa, polska lokomotywa serii SU45 (pokaz statyczny). Ponadto w paradzie zaprezentowane zostały następujące lokomotywy: SM41-126 (pokaz statyczny), SM30-662, SM30-507, SM42-2572 i SM42 -2612 Bardzo ważnym elememtem wydarzenia były z pewnością lokalne przejazdy specjalnymi pociągami, między innymi do Krapkowic, Prudnika czy stacji Głuchołazy Miasto

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Pierwszy przejazd lokomotywy TRAXX DC3 na czele pociągu towarowego po polskich torach. Pierwszy przejazd lokomotywy TRAXX DC3 na czele pociągu towarowego po polskich torach.
Następny artykuł Druga z trzech zamówionych lokomotyw PCC Intermodal gotowa do odbioru w zakładzie Taboru Dębica Druga z trzech zamówionych lokomotyw PCC Intermodal gotowa do odbioru w zakładzie Taboru Dębica