Siemens Mobility podpisał w Egipcie historyczny kontrakt o wartości 3,5 mld USD

Siemens Mobility podpisał w Egipcie historyczny kontrakt o wartości 3,5 mld USD

01 września 2021 | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

Siemens Mobility ogłosił, że podpisał umowę z Krajowym Urzędem ds. Tuneli (NAT), w obecności premiera Egiptu i ministra transportu, a także ambasadora Niemiec w Egipcie, na dostawę kompleksowego systemu kolejowego, który będzie zawierał pierwszą w historii szybką, zelektryfikowaną główną i towarową linię kolejową, która zmieni transport w Arabskiej Republice Egiptu.

Podpisanie umowy. Fot. Siemens Mobility

Wraz z partnerami: Orascom Construction S.A.E. i The Arab Contractors, Siemens Mobility wyświadczy kompleksową usługę pod klucz w zakresie projektowania, instalacji, uruchomienia i utrzymania systemów przez 15 lat. Całkowita wartość kontraktu wynosi około 4,5 mld USD, z czego udział Siemens Mobility wynosi około 3 mld USD.

Podpisana dziś umowa obejmuje początkowe 660 km z planowanych 1800 km sieci kolejowej. Ponadto uzgodniono, że w najbliższych miesiącach zostaną omówione i sfinalizowane umowy dotyczące dwóch pozostałych linii kolei dużych prędkości, w tym infrastruktury kolejowej i pociągów oraz utrzymania. 

W ramach tego projektu Siemens Mobility dostarczy swoje pociągi dużych prędkości Velaro, składy pociągów regionalnych Desiro o dużej pojemności oraz lokomotywy towarowe Vectron. Zainstalowany zostanie bezpieczny i niezawodny system sygnalizacji oparty na najnowszej komputerowej technologii blokad i europejskim systemie sterowania pociągiem (ETCS) poziom 2, jak również system zasilania, który zapewnia wydajną i ciągłą energię. Ponadto Siemens dostarczy i zintegruje najnowsze systemy łączności, bezpieczeństwa i ochrony, które zapewnią pasażerom komfort podróży. Pociągi, jak również wszystkie podsystemy są oparte na najnowocześniejszych i sprawdzonych produktach i platformach. Partnerzy konsorcjum Siemens Mobility zainstalują tory, podczas gdy NAT zbuduje mosty i ułatwi budowę podziemną.

Fot. Siemens Mobility

Kanał Sueski na torach

Linia o długości 660 km połączy miasta portowe Ain Sokhna nad Morzem Czerwonym z Marsa Matrouh i Aleksandrią nad Morzem Śródziemnym, tworząc połączenie typu Kanał Sueski na torach. Rząd egipski ma ambitny plan zainwestowania w niezawodną i zrównoważoną sieć szybkiej kolei o długości 1800 km, która zapewni wydajny, bezpieczny i niedrogi transport dla wszystkich Egipcjan, a także towarów w całym kraju. Dwie dodatkowe linie połączą region Wielkiego Kairu od Miasta 6 Października wzdłuż rzeki Nil z Asuanem oraz Luksorem przez Hurghadę do Safagi. Cała sieć przywróci Egiptowi pozycję regionalnego lidera w dziedzinie transportu. Będzie ona miała wpływ na różne sektory gospodarki, wzmacniając pozycję zarówno mniejszych, jak i średnich przedsiębiorstw, a także zapewni ogólny impuls dla gospodarki.

Fot. Siemens Mobility

 

Duży wpływ na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę

Już pierwsza linia będzie bardzo korzystna dla egipskiego społeczeństwa i środowiska. Konsorcjum stworzy bezpośrednio ponad 15 000 miejsc pracy w Egipcie, a dodatkowo 3 800 u egipskich dostawców oraz pośrednio w szerszej gospodarce egipskiej. Przewiduje się, że powstanie o wiele więcej miejsc pracy, gdy tylko pozostałe linie będą gotowe do realizacji. Oprócz miejsc pracy, projekt przyczyni się również do powstania znaczącego lokalnego programu szkoleń technicznych i podnoszenia kwalifikacji, który Siemens Mobility zamierza wspierać, a który zapewni rozwój umiejętności niezbędnych do realizacji projektu.

W pełni zelektryfikowany system zmniejszy zużycie energii i ogólne zanieczyszczenie powietrza poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla o 70%, w porównaniu z obecną emisją z transportu samochodowego i autobusowego, podnosząc tym samym jakość życia i chroniąc środowisko naturalne Egipcjan. System kolejowy będzie oparty na najnowocześniejszej technologii, sprawdzonych produktach i standardach europejskich. Dostarczany system sygnalizacji spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Dodatkowo, szeroko zakrojone testy i uruchomienie oraz lokalne szkolenia zapewnią bezpieczeństwo pasażerów i personelu.

Fot. Siemens Mobility

Ponad 30 milionów pasażerów rocznie

Połączenie pozwoli przewieźć ponad 30 milionów osób rocznie i zaoszczędzić do 50 procent czasu podróży, co znacznie zwiększy wydajność siły roboczej. Połączy ono Kair z nowo powstającymi społecznościami miejskimi. Od 1980 r. liczba mieszkańców Kairu podwoiła się i obecnie około 20 milionów ludzi mieszka w Kairze. Dlatego też, aby zmniejszyć zagęszczenie ruchu, wokół metropolii kairskiej powstają obecnie nowe miasta. Dodatkową korzyścią z wygodnego i niedrogiego systemu dojazdu do pracy wokół Kairu będzie skrócenie czasu podróży ze wschodu na zachód. Ponadto linia połączy zarówno porty morskie, jak i terminale lądowe, co poprawi ogólną efektywność przewozu towarów. Konkretnie, łączna ilość towarów przewożonych koleją w głębi kraju wzrośnie o 15%. 

Siemens Mobility jest jednym z globalnych liderów w dziedzinie kolei dużych prędkości i jest jedną z wiodących firm na egipskim rynku mobilności od lat 60-tych. Firma posiada również bogate doświadczenie w realizacji projektów kolei dużych prędkości i zrealizowała wiele projektów kolejowych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Jako wiodący globalny dostawca projektów kolejowych "pod klucz" z udokumentowanymi osiągnięciami w realizacji ponad 50 projektów "pod klucz" na całym świecie, Siemens Mobility integruje elementy swojego portfolio i dostarcza kompletne systemy kolejowe niezawodnie i z jednego źródła.