28 dni po tragicznym wypadku ocalała połowa pojazdu Regioshark trafi do Pilzna

28 dni po tragicznym wypadku ocalała połowa pojazdu Regioshark trafi do Pilzna

01 września 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

4 sierpnia br. na rozjeździe w Radonicach, między miejscowościami Domažlice i Blížejov u Milavče w Czechach doszło do zderzenia pociągu ekspresowego Ex 351 West z Monachium do Pragi prowadzonego przez Herculesa z pociagiem osobowym - jednostką PESA RegioShark, 3 osoby zginęły, dziesiątki osób zostało rannych, powstałe szkody wyceniono na  ponad 100 mln Koron. W wyniku zderzenia kabina maszynisty w jednostce PESA w zasadzie przestała istnieć.

Fot. Honza Štrbík.

Przednia część jednostki RegioShark 844 006-7, zniszczona w wyniku uderzenia, została zdemontowana na bocznicy w pobliskim Blížejově  i tylko druga, ocalała  połowa została przygotowana do transportu do Pilzna. Dzisiaj (01.09.2021r.) ocalała w zderzeniu część pojazdu ciągniona przez "Gargamela" 794 006-7 wyruszuła w drogę do Pilzna, co uwiecznił na zdjęciach Honza Štrbík.

 

Fot. Honza Štrbík.

 

"Gargamel"  to dwuosiowa lokomotywa spalinowa 794 produkcji CZ LOKO, która jest przeznaczona do lekkiej pracy manewrowej i liniowej. Pierwszy egzemplarz - 794.001 - został zaprezentowany na targach InnoTrans w 2014 roku.

W Regionalnym Centrum Utrzymania Ruchu Zachód w Pilźnie (OCÚ) w roku 2020 Koleje Czeskie rozpoczęły budowę nowoczesnej hali naprawczej. Nowy obiekt będzie posiadał 400 metrów torów, suwnicę bramową i inne zaawansowane elementy techniczne. Dzięki hali przewoźnik poprawi efektywność utrzymania nowoczesnych jednostek serii 844 RegioShark, 650 RegioPanter oraz innych składów pociągów, które nie będą wymagały odłączania. Zakończenie budowy obiektu planowane jest na styczeń 2022 roku.