Przyszłość jest na szynach - przyjazny dla klimatu pociąg zmniejsza emisje w całej Finlandii

Przyszłość jest na szynach - przyjazny dla klimatu pociąg zmniejsza emisje w całej Finlandii

02 września 2021 | Źródło: VR Group
PODZIEL SIĘ

Grupa VR angażuje się w redukcję wpływu transportu na środowisko i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez społeczeństwo. Transport kolejowy już dziś jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, a transport bezemisyjny jest możliwy również w transporcie towarowym. Grupa VR jest jednak gotowa uczynić jeszcze więcej dla środowiska, czego dowodem są jej cele ekologiczne do roku 2025.

Fot. VR Group

Pociągi są z definicji najbardziej energooszczędnym i niskoemisyjnym środkiem transportu, zdolnym do przewożenia dużej liczby osób lub towarów w jednym czasie. Ponadto VR Group już od dawna korzysta z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, która nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery ani problemów z jakością powietrza.

- Wizja niskoemisyjnych rozwiązań w zakresie mobilności w przyszłości jest przedmiotem dyskusji społecznej. Dzieje się to w kontekście poważnych wyzwań związanych z klimatem. Ale jedno rozwiązanie zostało już wynalezione i jest w zasięgu ręki każdego z nas - pociąg. Wybierając pociąg, każdy może przyczynić się do przyspieszenia realizacji celu, jakim jest Finlandia neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla już dziś - mówi Taru Uotila, dyrektor ds. prawnych i zrównoważonego rozwoju w VR Group.

Obecnie około 95% pociągów pasażerskich w VR jeździ wyłącznie na odnawialnej energii elektrycznej. Pozostałe emisje na liniach niezelektryfikowanych są kompensowane. Prawie 80% pociągów towarowych również jeździ z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej. VR Transpoint już dziś może zaoferować klientom łańcuchy transportowe neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

- Inne formy podróżowania i transportu nadal opierają się głównie na paliwach kopalnych. Na przykład, emisje w transporcie kolejowym są średnio o 98% niższe niż w samochodowym" - zauważa Uotila - Chociaż przyjazność dla środowiska jest mocną stroną transportu kolejowego, a VR jest już najbardziej ekologicznym wyborem, nie chcemy na tym poprzestać. Odpowiedzialność za środowisko naturalne jest jednym z podstawowych tematów zrównoważonego rozwoju w naszej firmie i zobowiązujemy się do odegrania swojej roli w globalnych inicjatywach klimatycznych poprzez ciągłe doskonalenie naszych działań.

Fot. VR Group

VR Group kontynuuje swoje długoterminowe zaangażowanie na rzecz środowiska naturalnego poprzez cele ekologiczne dla całej grupy do 2025 r. VR Group zredukuje emisje i poprawi efektywność energetyczną o dalsze 15 %. Firma będzie również promować wydajność materiałową i dążyć do zwiększenia poziomu recyklingu do 80 %. Jednocześnie zapewnione zostanie bezpieczeństwo chemiczne.

- Nasze cele środowiskowe osiągamy poprzez szereg konkretnych działań w różnych jednostkach organizacyjnych. Na przykład, zwiększamy wykorzystanie trakcji elektrycznej oraz zwiększamy rozmiary pociągów i ładunków, co jeszcze bardziej zmniejszy zużycie energii i emisje. Wydłużamy cykl życia naszego taboru i komponentów w ramach gospodarki cyrkulacyjnej. Wprowadzamy również nowe energooszczędne pojazdy trakcyjne i technologie wspierające energooszczędną jazdę - mówi Uotila.

- Stale ulepszamy nasze usługi, aby pomóc większej liczbie osób wybrać pociąg przyjazny dla klimatu. Naszym celem jest zwiększenie całkowitego udziału kolei w ruchu modalnym do 10% ruchu pasażerskiego i 30% ruchu towarowego. Na podróżach koleją skorzysta cała Finlandia. Nasza firma już teraz redukuje emisję gazów cieplarnianych pochodzących z transportu o około 0,5 mln tCO2e. Ta redukcja to dwukrotność rocznych emisji miasta wielkości Vaasa lub ślad węglowy około 50 000 przeciętnych Finów rocznie - dodaje Uotila.