Specjalny pociąg „Connecting Europe Express” wyjechał wczoraj z Lizbony

Specjalny pociąg „Connecting Europe Express” wyjechał wczoraj z Lizbony

03 września 2021 | Źródło: Komisja Eueropejska / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

„Connecting Europe Express” - specjalny pociąg w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021 odjechał 2 września z dworca kolejowego w Lizbonie. Podczas swojej pięciotygodniowej podróży zawita do ponad stu miast i miasteczek, zanim 7 października dotrze do Paryża. Wyruszając z Lizbony i kończąc swój bieg w Paryżu, pociąg zatrzyma się na dłużej w Lublanie, łącząc prezydencję portugalską, słoweńską i francuską w Radzie UE. Już 20 września będzie w Warszawie, tego samego dnia dojedzie do Gdańska!

„Connecting Europe Express” Fot. Nelso Silva

Europejska komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała: Kolej ukształtowała naszą bogatą, wspólną historię. Kolej to jednak również przyszłość Europy, nasz sposób na łagodzenie zmiany klimatu i zwiększanie ożywienia gospodarczego po pandemii w miarę budowy neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla sektora transportu. W najbliższych tygodniach pociąg „Connecting Europe Express” stanie się mobilną konferencją, laboratorium i forum debaty publicznej na temat tego, jak uczynić kolej preferowanym środkiem transportu zarówno dla pasażerów, jak i dla przedsiębiorstw.

Aby powitać pociąg na dworcach kolejowych w całej Europie, na trasie planowane są różne wydarzenia. Entuzjaści kolei mogą również śledzić debaty odbywające się na pokładzie, a także konferencje na temat polityki infrastrukturalnej UE i roli transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), które będą transmitowane na żywo za pośrednictwem strony internetowej wydarzenia z Lizbony, Bukaresztu, Berlina i Bettembourga. Pociąg „Connecting Europe Express” to wynik wyjątkowej współpracy między Komisją Europejską a Stowarzyszeniem Kolei Europejskich i Przedsiębiorstw Infrastrukturalnych (CER), europejskimi operatorami kolejowymi, zarządcami infrastruktury i licznymi innymi partnerami na szczeblu unijnym i lokalnym.

 
„Connecting Europe Express” Fot. Nelso Silva

 

Pociąg „Connecting Europe Express” powstał dzięki wspólnym wysiłkom partnerów z europejskiego sektora kolejowego i instytucji na szczeblu unijnym, krajowym i lokalnym. Ze względu na różne szerokości torów w Europie pociąg „Connecting Europe Express” będzie składać się w rzeczywistości z trzech pociągów – pociągu iberyjskiego, pociągu standardowego i pociągu bałtyckiego – które spotkają się na trasie. Projekt przypomina o braku interoperacyjności między niektórymi częściami europejskiej sieci kolejowej, ale będzie również dowodem bardzo dobrej współpracy między przedsiębiorstwami kolejowymi i zarządcami infrastruktury.

Wagony zostały udostępnione przez różne europejskie przedsiębiorstwa kolejowe. W jednym z wagonów zapewnionych przez MAV (Węgry) będzie mieścić się mobilna wystawa zorganizowana przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) oraz Wspólne Przedsięwzięcie Shift2Rail. Wystawa zaprezentuje wiele istniejących technologii i innowacji poprawiających wygodę podróży koleją oraz pokaże, w jaki sposób UE wspiera projekty infrastrukturalne.

Standardowy pociąg składa się z wagonu konferencyjnego (dostarczonego przez SNCF, Francja), dwóch standardowych wagonów z miejscami do siedzenia (DB, Niemcy i SBB, Szwajcaria), wagonu restauracyjnego (FS, Włochy) i wagonu sypialnego (ÖBB, Austria). Iberyjski pociąg kursujący między Portugalią a Hiszpanią udostępnił hiszpański operator Renfe, a pociąg bałtycki obsługuje litewskie przedsiębiorstwo LTG.