Dzień otwarty na stacji C4 Bemowo II linii warszawskiego metra

Dzień otwarty na stacji C4 Bemowo II linii warszawskiego metra

13 września 2021 | Źródło: Metro Warszawskie
PODZIEL SIĘ

W ostatnią niedzielę, 12 września br., kolejna stacja, rozbudowywanej II linii metra, otworzyła swoje podwoje przed warszawiakami. Tego dnia około 1500 osób mogło zobaczyć na jakim etapie jest budowa stacji metra pod skrzyżowaniem ul. Górczewskiej i ul. Powstańców Śląskich na Bemowie.

Fot. Marcin Brzomiński

Budowa bemowskiego odcinka linii M2 wchodzi w decydującą fazę.

Z końcem lipca sfinalizowano prace związane z łączeniem nowo budowanych torowisk z tymi już funkcjonującymi. Połączono budowane torowisko drugiej linii z funkcjonującym systemem stacji „Księcia Janusza”. Scalona została nie tylko nawierzchnia torowa, ale również szyny prądowe oraz koryta kablowe dla przyszłych instalacji. Zainstalowano także bramy rolowane na komorze demontażowej, która oddziela stację „Księcia Janusza” od budowanego odcinka. Prace te prowadzono przy zachowaniu ruchu pasażerskiego na funkcjonujących obecnie stacjach.

W ubiegłym miesiącu wykonane były roboty, związane z łączeniem i konsolidacją instalacji zasilającej i wszystkich systemów całoliniowych, m.in. sieci teletechnicznych, zasilania awaryjnego, szyny prądowej i systemów sterowania ruchem. Integrowana była również sieć przyszłego monitoringu oraz przyłącza światłowodowe i telefoniczne. Wszystko po to aby dojść do fazy testów,  podczas których sprawdzana jest poprawność wykonania prac, integralność wszystkich instalacji oraz łączność z dyspozytorniami stacyjnymi i Centralną Dyspozytornią na STP Kabaty.

 
II Linia Metra w Warszawie.
Stacja C04 "Bemowo" zlokalizowana w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich.
Źródło Metro Warszawskie.
Wizualizacja skrzyżowania lic Górczewskiej i Powstańców Śląskich po zakończeniu budowy.
Fot. Marcin Brzomiński

Ze stanem robót na bemowskiej stacji C4 mieli okazję zapoznać sie w niedzielę nie tylko mieszkańcy pobliskich osiedli. Zwiedzający wraz z przewodnikami zeszli na poziom przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem, a następnie przez antresolę na peron stacji. Uczestnicy mogli także zobaczyć jak montowane są instalacje techniczne podziemnej kolei. Zaprezentowane zostały również pomieszczenia techniczne tj. wentylatornia oraz podstacja energetyczna. Naszym czytelnikom prezentujemy zdjęcia wykonane w czasie tego rekonesanu pod ziemią przez Marcina Brzomińskiego .

Fot. Marcin Brzomiński

 

Fot. Marcin Brzomiński

 

Fot. Marcin Brzomiński

 

Na styku Woli i Bemowa powstaje najkrótszy odcinek linii M2. Składa się on z nieco ponad dwóch i pół kilometra tuneli oraz dwóch stacji: C05 "Ulrychów" - położonej w ciągu ul. Górczewskiej i C04 "Bemowo" zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich. Za stacją C04 będą się znajdować tory odstawcze dla pociągów metra.

Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum firm Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. (lider) i Astaldi S.p.A. Wykonawca otrzyma za zrealizowanie inwestycji 959 249 940,00 zł.

 

Fot. Marcin Brzomiński

 

Drugi etap budowy odcinka zachodniego jest częścią projektu "Budowa II linii metra wraz z zakupem taboru - etap III", który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dla projektu o wartości 3 564 536 216,00 zł uzyskano dofinansowanie unijne w wysokości 1 952 151 513,23 zł.

 

Fot. Marcin Brzomiński

 

Przyspieszenie budowy II linii metra jest jednym ze 100 projektów prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, których celem jest przekształcenie stolicy w miasto najlepsze do życia. Druga nitka podziemnej kolei już teraz znacznie podnosi efektywność całego systemu transportowego w Warszawie. Otwarcie kolejnych stacji tej linii oraz plan na trzecią linię sprawią, że przemieszczanie się po stolicy będzie jeszcze wygodniejsze

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Stacja kolejowa Chojnice bardziej przystępna dla pasażerów Stacja kolejowa Chojnice bardziej przystępna dla pasażerów
Następny artykuł "Trwa inwazja" nowych lokomotyw na polskie tory. Dwie kolejne wyruszają w drogę do Gdańska "Trwa inwazja" nowych lokomotyw na polskie tory. Dwie kolejne wyruszają w drogę do Gdańska