Baltic Express bliźniaczy pociąg Connecting Europe Express wyruszył z Wilna do Tallina

Baltic Express bliźniaczy pociąg Connecting Europe Express wyruszył z Wilna do Tallina

18 września 2021 | Źródło: Koleje Litewskie
PODZIEL SIĘ

W sobotę 18 września z okazji Europejskiego Roku Kolei z Litwy do Estonii wyruszył specjalny Baltic Express. Mieszkańcy i goście miast, w których pociąg zatrzyma się podczas podróży, są zaproszeni do odwiedzenia bezpłatnej mobilnej wystawy pokładowej na temat korzyści płynących z korzystania z kolei oraz głównych projektów w tym sektorze.

Fot. Koleje Litewskie

Baltic Express jest częścią inicjatywy Europejskiego Roku Kolei. Pociąg rozpocznie symboliczną podróż na trasie Tallin - Ryga - Wilno - Kowno na początku przyszłego tygodnia, a 22 września spotka się w Kownie ze specjalnym pociągiem Komisji Europejskiej (WE) Connecting Europe Express.

- Spotkanie tych dwóch pociągów jest ważnym wydarzeniem, które symbolizuje przyszłą integrację infrastruktury kolejowej w Europie i wszystkich krajach bałtyckich. Jest to również wyraźny sygnał dla całej Europy ze strony trzech państw bałtyckich, dotyczący znaczenia projektu Rail Baltica, który połączy region bałtycki z Europą Zachodnią.  Ogólnie rzecz biorąc, Europejski Rok Kolei ma na celu podniesienie świadomości na temat sektora kolejowego, ponieważ pociągi są prawdopodobnie najbardziej zrównoważonym, innowacyjnym i bezpiecznym sposobem podróżowania i transportu towarów. Przyszłość Europy jest nie do pomyślenia bez jeżdżących po torach pociągów elektrycznych - komentuje Mantas Bartuška, dyrektor generalny Lietuvos Geležinkeliai.

 

Fot. Koleje Litewskie

 

Wystawa, której tłem są pociągi, ma na celu zapoznanie zwiedzających z technologiami usprawniającymi ruch kolejowy, zaletami tego środka transportu i przewozu towarów oraz największymi projektami w sektorze kolejowym.

Pociąg EC rozpoczął swoją podróż przez Europę w Lizbonie 2 września, a do 7 października odwiedzi ponad 70 miast, 26 krajów i pokona 20 000 kilometrów.