Europejska premiera jednostki PESA 654 dla czeskiego przewoźnika RegioJet.

Europejska premiera jednostki PESA 654 dla czeskiego przewoźnika RegioJet.

22 września 2021 | Źródło: Pesa Bydgoszcz SA
PODZIEL SIĘ

Największy czysto prywatny pasażerski przewoźnik kolejowy w Europie Środkowej, RegioJet, oraz przedstawiciele wiodącego europejskiego producenta sprzętu kolejowego - polskiej firmy PESA Bydgoszcz SA, w obecności przedstawicieli Regionu Ústí nad Labem, zaprezentowali dziś oficjalnie pierwszy elektryczny zespół trakcyjny PESA 654 na targach techniki kolejowej TRAKO w Gdańsku.

Fot. PESA Bydgoszcz

Jednostki PESA 654 to dwuczęściowe wielosystemowe elektryczne zespoły trakcyjne, które RegioJet wdroży w regionalnych pociągach pasażerskich eksploatowanych w imieniu regionu Ústí nad Labem. W sumie RegioJet zakupi 7 zestawów, wartość zamówienia to ponad pół miliarda koron czeskich.

Obecnie ukończono już dwa z siedmiu pociągów, a zakończenie budowy pozostałych nastąpi w najbliższych tygodniach. Drugi zestaw rozpocznie proces homologacji i jazdy próbne na torze testowym VÚŽ w pobliżu Velim na przełomie września i października.

Po pomyślnym zakończeniu testów RegioJet przewiduje stopniowe wprowadzanie pociągów do eksploatacji na liniach U1, U5, U7, U13, U16 oraz w ramach dodatkowych usług w regionie Ústí nad Labem. 

Fot. PESA Bydgoszcz S.A.

 

Radim Jančura, właściciel firmy RegioJet, skomentował wprowadzenie nowych pociągów dla regionu Ústí nad Labem: "Wdrożenie nowych pociągów PESA 654 będzie oznaczało znaczący skok jakościowy w regionalnym transporcie kolejowym w regionie Ústí nad Labem i w Republice Czeskiej. Spełnimy oczekiwania pasażerów i klienta, co doprowadziło do ogłoszenia postępowania przetargowego, w którym RegioJet zwyciężył z ofertą pojazdów PESA.

„Jesteśmy dumni, że pociągi PESA będą kursować z nowym przewoźnikiem i na nowych trasach w Czechach. Będzie to pierwsze wdrożenie wielosystemowych jednostek PESA 654 na europejskich torach kolejowych. RegioJet wygrał przetarg w regionie Ústí nad Labem oferując pojazdy PESA i odniesie kolejny, gdy komfort i bezpieczeństwo podróżowania tymi pojazdami docenią pasażerowie.” - zapewnił Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA.

 

Fot. PESA Bydgoszcz S.A.

 

"Pasażerowie spotykają się z RegioJet na kolei regionalnej od grudnia 2019 roku, a teraz mogą cieszyć się na nowe pociągi PESA, które przyczynią się do lepszego komfortu i postrzegania kolei wśród pasażerów w regionie Ústí nad Labem. Cieszymy się, że niektóre regionalne linie kolejowe osiągną docelowy poziom jakości, co z przyjemnością będziemy promować i wierzymy, że zwiększy popularność i wykorzystanie tego nie tylko w przenośni "zielonego" środka transportu. Wszystkie pociągi będą w zielonych barwach charakterystycznych dla naszych przewozów regionalnych. Jednostki te będą wykorzystywane wyłącznie na trasach, na których zarówno poprzedni przewoźnik, jak i obecny RegioJet z tymczasowym taborem, obsługiwał trasy z wykorzystaniem wagonów z napędem spalinowym. Korzyść dla środowiska jest więc bezsporna" - powiedział Marek Hrabáč, radny regionu Ústí nad Labem ds. transportu i gospodarki drogowej.

Fot. PESA Bydgoszcz S.A.

PESA 654 RegioJet - nowy komfort podróży i usługi dla pasażerów

Zakupione jednostki PESA 654 to dwuczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne z zasilaniem dla trakcji prądu stałego i zmiennego. Dzięki temu są one również gotowe do przełączania z zasilania prądem stałym na zasilanie prądem zmiennym w sieci administracji kolejowej. Składy pociągów są w pełni przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich - pojazd jest niskopodłogowy, wysokość niskiej części podłogi i przedsionków wejściowych wynosi 600 mm powyżej górnej krawędzi szyny. Drzwi są wyposażone we wspomagany stopień na wysokości 600 mm. Pojemność zestawu wynosi 110 osób.

 

Kanina maszynisty. Fot. PESA Bydgoszcz S.A.

 

Wnętrze jest klimatyzowane, a przedział pasażerski wyposażony jest w gniazdka 230 V. Pojazdy posiadają sieć Wi-Fi umożliwiającą podłączenie klienta do Internetu. W pojeździe znajdują się toalety dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a pociągi umożliwiają również przewóz wózków dziecięcych i rowerów. Pojazd jest wyposażony w system informacji akustycznej i wizualnej, który za pośrednictwem komputera pokładowego informuje o zatrzymaniu się pojazdu i innych informacjach dotyczących ruchu drogowego. Siedzenia pasażerów są wyściełane z podgłówkami i podłokietnikami (w przypadku najbardziej wysuniętych siedzeń). Pojazd jest również wyposażony w centralne sterowanie drzwiami z wyborem strony, a drzwi wejściowe są wyposażone w urządzenie zapobiegające blokowaniu. Pasażerowie odczują również znaczną poprawę komfortu podczas samej podróży - dzięki dwuosiowemu układowi jezdnemu i wysokiej jakości zawieszeniu.

Pojazdy PESA 654 są również wyposażone we wszystkie nowoczesne funkcje bezpieczeństwa - w tym ochronę pociągu ETCS. 

Negatywny wpływ na produkcję jednostek PESA 654 miała pandemia Covid 19, której dostawcy nie byli w stanie zapewnić niezbędnej produkcji przez część 2020 i 2021 roku. Stopniowe uruchamianie jednostek dla pasażerów planowane jest zatem w pierwszej połowie 2022 r. w porozumieniu z regionem Ústí nad Labem.