Spotkanie specjalnego pociągu Connecting Europe Express z Baltic Express w Kownie

Spotkanie specjalnego pociągu Connecting Europe Express z Baltic Express w Kownie

22 września 2021 | Źródło: Koleje Litewskie
PODZIEL SIĘ

Z okazji Europejskiego Roku Kolei w Kownie spotkał się specjalnych pociąg "Łącząc Europę" jadący z Lizbony przez całą Europę oraz ekspres łączący kraje bałtyckie. Spotkanie tych pociągów, przyjeżdżających na różnych szerokościach torów, oznacza przyszłość podróży pociągiem zarówno dla pasażerów, jak i dla przedsiębiorstw. Dzięki projektowi Rail Baltica Tallin znajdzie się w zasięgu europejskiej kolei normalnotorowej, natomiast Kowno jest obecnie najdalej wysuniętym na wschód litewskim miastem, do którego można dojechać z Europy Zachodniej europejską koleją normalnotorową.

Fot. Koleje Litewskie

Gości przywitali przybyli pociągiem przedstawiciele sektora transportowego - Catherine Trautmann, koordynatorka Północno-Bałtyckiego Morskiego Korytarza TEN-T, wiceministrowie trzech państw bałtyckich, Mantas Bartuška, dyrektor generalny Kolei Litewskich oraz Andrius Palionis, wiceprezydent miasta Kowna.

Komisja Europejska ogłosiła rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei. Inicjatywa ta ma na celu zachęcenie do zwiększenia liczby podróży i przewozów towarowych koleją. Transport kolejowy jest uznawany za jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu, a jego rozwój jest priorytetem polityki Zielonego Ładu.

"Connecting Europe Express" to jedna z inicjatyw KE. Pociąg, który wyruszył z Lizbony w pierwszych dniach września, zakończy swoją podróż po Europie w Paryżu 7 października. W czasie swojej podróży odwiedzi ponad 70 miast i 26 krajów oraz pokona 20 000 kilometrów.

Rail Baltica, międzynarodowy projekt oznaczający integrację bałtyckiej infrastruktury kolejowej, zasadniczo zmieni zarówno wzorce podróżowania, jak i transportu towarów. Nowa linia kolejowa obejmie odcinek Tallin-Pernau-Ryga-Panevėžys-Kaunas-granica litewsko-polska oraz odgałęzienie Kowno-Wilno. Nowa linia będzie miała szerokość 1435 mm i będzie zgodna ze wszystkimi technicznymi specyfikacjami interoperacyjności (TSI).

W ramach pierwszego etapu projektu Rail Baltica w 2015 r. wybudowano linię kolejową o standardzie europejskim od granicy polsko-litewskiej do Kowna. W tym roku, po przebudowie kowieńskiego węzła kolejowego, tory o europejskim standardzie dotarły do kowieńskiego terminalu intermodalnego i rozpoczęto regularne bezpośrednie połączenia kolejowe między Litwą a Europą.