Węgierski przewoźnik kolejowy, MÁV-Start zaprezentował nowe wagony klasy premium 1+.

Węgierski przewoźnik kolejowy, MÁV-Start zaprezentował nowe wagony klasy premium 1+.

04 października 2021 | Źródło: MÁV-START Zrt. / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

23 września został zaprezentowany pierwszy wagon IC+ w klasie 1 i premium (1+), wyposażony w część bistro, ciche i premium przedziały, reprezentujący nowy poziom usług w ofercie MÁV-START. Pasażerowie mają możliwość zapoznania się całą rodzinę IC+ podczas roadshows w Szolnok, Debreczynie, Nyíregyháza i Miszkolcu organizowanych począwszy o 2 października w trzy kolejne soboty.

Fot. MÁV-START Zrt.

W lipcu 2019 roku zakończono produkcję pierwszych 20 wagonów drugiej klasy, nowej generacji InterCity w ramach programu IC+ firmy MÁV-START, a następnie wyprodukowano siedemdziesiąt kolejnych wagonów IC+ dla ruchu krajowego.  Nowy wagon IC+1 i premium jest tylko pierwszym z 35 pojazdów pierwszej klasy, które mają wyjechać z zakładu naprawczego taboru kolejowego MÁV-START w Szolnok do połowy 2022 roku.

 

Wnętrze nowego wagonu IC+1 i premium. Fot. MÁV-START Zrt.

 

Komfortowy, nowoczesny, stylowy: wagon IC+1 klasy pierwszej i klasy premium

W przestronnym wnętrzu wagonu klasy 1 znajduje się 15 miejsc siedzących, z rozkładanym stolikiem - biurkiem nadającym sie doskonale do pracy, lampką do czytania, gniazdkiem 230 V oraz portem USB do ładowania urządzeń elektrycznych. Cały przedział pasażerski wyłożony jest wykładziną dywanową, w części termicznej i korytarzu zamontowano podtynkowe oświetlenie nastrojowe LED, a zaciemnienie zapewniają rolety okienne.

Nowością są tak zwane "ciche przedziały" - dwa w wagonie, z 12 miejscami siedzącymi. Pasażerowie będą mogli cieszyć się cichą i spokojną podróżą, ponieważ w tych sześcioosobowych przedziałach klasy pierwszej nie będzie można prowadzić rozmów telefonicznych ani wykonywać innych czynności zakłócających spokój  współpasażerom.

 

"Cichy przedział"  Fot. MÁV-START Zrt.

 

Oprócz "cichych przedziałów", dla bardziej wymagających pasażerów przeznaczone są dwa przedziały premium o wyższym niż dotychczas poziomie komfortu - z czterema miejscami siedzącymi w każdym. Skórzana tapicerka, elektrycznie regulowane oparcia i podnóżki zapewniają pasażerom indywidualny komfort. Pasażerowie w przedziale mogą sterować oświetleniem i temperaturą niezależnie od reszty wagonu, za pomocą ekranów dotykowych wbudowanych w stolik. Wnętrze przedziału różni się znacznie od reszty wagonu eleganckim wyglądem, zaokrąglonymi, dyskretnymi kształtami i wzorzystymi szklanymi powierzchniami z lustrami.

 

Przedział premium. Fot. MÁV-START Zrt.

 

Nowy wagon jest dodatkowo wzbogacony o kompaktową, ale dobrze wyposażoną część bistro. Pasażerowie mogą kupić różne napoje bezalkoholowe, alkoholowe, gorące napoje, jak również prostsze, świeżo przygotowane posiłki, kanapki, słodycze i przekąski w rozsądnych cenach. Można je spożywać przy ladzie bistro lub na siedząco. Oprócz wysokiej jakości dań, dostępne są również alternatywne posiłki dla osób z różnymi nietolerancjami pokarmowymi. Zapotrzebowanie na posiłki i napoje w bistro jest stale monitorowane przez Biuro Obsługi Pasażerów i na podstawie doświadczeń oferta jest stale dostosowywana do potrzeb pasażerów.

 

Bistro w nowym wagonu IC+1 i premium. Fot. MÁV-START Zrt.

 

Pierwsze wagony IC+ klasy 1 i premium oraz usługi dla pasażerów będą po raz pierwszy dostępne w ramach okrężnych połączeń IC na trasie Budapeszt-Keleti - Miszkolc - Nyíregyháza - Debreczyn - Szolnok - Budapeszt-Nyugati w dniach od 11 do 24 października w składzie DÁLIA IC odjeżdżającym ze stacji Keleti o 7:30 oraz VÉRCSE IC powracającym ze stacji Nyugati o 14:18. Osoby, które kupią bilety na te dwa połączenia, będą mogły bezpłatnie wypróbować nowe wagony IC+, w tym przedział klasy premium 1+ oraz Serwis Pasażerski w części bistro.

Od 25 października pojawią się cztery nowe wagony klasy IC+ 1 i premium, na które będzie obowiązywała zmiana biletów. Na miejsca w 1 klasie i cichy przedział będzie  trzeba kupić "normalny" bilet w 1 klasie. Przedział premium, oprócz biletu w klasie 1 i każdego innego wymaganego biletu IC będzie dostępny za dodatkową opłatą 1000 forintów. Pasażerowie podróżujący w części premium otrzymają bezpłatną kawę lub herbatę z Serwisu Pasażerskiego w części bistro.

 

źródło: MÁV-START Zrt.