Lokomotywa Taurus MÁV-START ambasadorem ekologicznego transportu towarowego na Węgrzech.

Lokomotywa Taurus MÁV-START ambasadorem ekologicznego transportu towarowego na Węgrzech.

05 października 2021 | Źródło: MÁV Zrt. / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Węgierskie firmy i terminale logistyczne łączą siły w celu ograniczenia emisji. Lokomotywa elektryczna Taurus, która została zaprezentowana na dworcu Nyugati w Budapeszcie z okazji Europejskiego Roku Kolei, będzie przez najbliższy rok ambasadorem ekologicznego transportu towarowego. Lokomotywa, dzięki specjalnej okleinie, będzie zwracać uwagę na znaczenie przyjaznych dla środowiska rodzajów transportu towarowego, w szczególności transportu intermodalnego. Bez ograniczenia drogowego transportu towarowego i rozwoju transportu intermodalnego nie uda się zrealizować unijnych i krajowych celów klimatycznych.

Taurus MÁV-START ambasadorem ekologicznego transportu towarowego. Fot. MÁV

Upowszechnienie przyjaznych dla środowiska rodzajów transportu ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych w każdym z krajów i w Europie, ponieważ obecnie drogowy transport towarowy odpowiada za ponad 20% światowych emisji, a kolej jest siedmiokrotnie bardziej energooszczędna niż transport drogowy. Węgierski sektor logistyczny połączył więc siły, aby promować rozwiązania transportowe przyjazne dla środowiska. Stowarzyszenie Węgierskich Centrów Usług Logistycznych (MLSZKSZ), MÁV-START i East-West Intermodal Logistics Ltd. podjęły decyzję o rozpoczęciu prac nad projektem uświadamiającym konieczność podjęcia tych działań.

Zmodernizowana lokomotywa Taurus firmy MÁV-START, najlepsza w swojej klasie przez najbliższy rok będzie podróżować po Węgrzech jako ambasador ekologicznego transportu towarowego, aby podnieść świadomość potrzeby korzystania ze zrównoważonych środków transportu.

 

Taurus MÁV-START ambasadorem ekologicznego transportu towarowego. Fot. Gábor Szécsényi

 

"Bez szybkiego rozwoju transportu intermodalnego nie uda się osiągnąć celów określonych w Europejskim Zielonym Pakcie, czyli zmniejszenia obciążenia środowiska o 55 proc. do 2030 r. i o 90 proc. do 2050 r." - podkreślił Zsolt Fülöp.

Prezes MLSZKSZ powiedział, że chcą dotrzeć z przesłaniem o ścisłym związku transportu intermodalnego z ochroną środowiska do jak najszerszej części społeczeństwa, a nowoczesna lokomotywa elektryczna, która rocznie pokonuje dziesiątki tysięcy kilometrów, jest do tego doskonałą platformą. Ideą transportu intermodalnego jest przeniesienie ruchu z dróg na przyjazne dla środowiska środki transportu, takie jak kolej i transport wodny, ułatwione dzięki kompleksowym rozwiązaniom technicznym. W terminalach intermodalnych na tory mogą być ładowane naczepy samochodów ciężarowych, ładunki kontenerowe lub cała ciężarówka.

 

Taurus MÁV-START ambasadorem ekologicznego transportu towarowego. Fot. Gábor Szécsényi

 

"Transport intermodalny równa się ochrona środowiska. Naszym celem jest wybudowanie do końca roku w Fényeslitke na Węgrzech w pełni ekologicznego terminalu intermodalnego na miarę XXI wieku," powiedział János Tálosi, Dyrektor Generalny East-West Intermodal Logistics.

Terminal EWG nie tylko przyczyni się do ochrony środowiska poprzez przyspieszenie ruchu samochodów ciężarowych i zwiększenie wolumenu przewozów kolejowych, ale także sprawi, że całe zaopatrzenie energetyczne obiektu będzie odbywać się z wykorzystaniem zielonej energii.

 

Taurus MÁV-START ambasadorem ekologicznego transportu towarowego. Fot. Gábor Szécsényi

 

Tamás Nyiszter, zastępca dyrektora ds. inwestycji w MÁV, powiedział - "Transport odpowiada za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej, z czego kolej odpowiada za mniej niż 1%, dlatego bardzo ważne jest, aby rozwój kolei był traktowany priorytetowo również w skali globalnej. Koleje muszą być wykorzystywane do przewozu jak największej liczby pasażerów i towarów, aby osiągnąć unijny cel klimatyczny, jakim jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 90 % do 2050 roku. W perspektywie długoterminowej grupa MÁV-Volán dąży do stworzenia warunków niezbędnych do opracowania jednolitego i zharmonizowanego rozkładu jazdy autobusów i kolei, stworzenia i rozwoju sieci i połączeń dowozowych do kolei oraz opracowania jednolitego systemu biletowego i taryfowego, informacji pasażerskiej i wizerunku. Nieustannie pracujemy nad tym, aby transport publiczny stał się dla pasażerów konkurencyjną alternatywą dla transportu prywatnego."

Taurus MÁV-START ambasadorem ekologicznego transportu towarowego. Fot. Gábor Szécsényi

 

Od momentu powstania, jednym z głównych celów Stowarzyszenia  Węgierskich Centrów Usług Logistycznych jest rozwój, rozszerzenie i promowanie transportu intermodalnego na Węgrzech. Według stowarzyszenia, na Węgrzech jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie podnoszenia świadomości na temat intermodalnych rozwiązań transportowych i zwiększania świadomości.