Dr Anna Tomaszewicz-Dobrska została patronką dworca kolejowego w Mławie

Dr Anna Tomaszewicz-Dobrska została patronką dworca kolejowego w Mławie

06 października 2021 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Mławianka, pierwsza kobieta z dyplomem lekarskim pracująca na ziemiach polskich, która zabiegała o równy dostęp do studiów wyższych dla kobiet – dr Anna Tomaszewicz-Dobrska – została patronką dworca kolejowego w Mławie.

Fot. PKP S.A.

Dworzec kolejowy w Mławie jest jednym z pierwszych nowo wybudowanych Innowacyjnych Dworców Systemowych – nowoczesnych obiektów przeznaczonych do obsługi pasażerów, realizowanych według autorskiej koncepcji Polskich Kolei Państwowych S.A. Dziś, podczas uroczystości nadania dworcowi imienia dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej w Mławie, odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą patronce. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A. oraz przedstawiciele samorządu lekarskiego, środowisk społecznych, kulturalnych i samorządowych. Uroczystości i całe wydarzenie zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Urodzona w Mławie w 1854 roku ginekolog i pediatra – dr Anna Tomaszewicz-Dobrska – była pierwszą kobietą z dyplomem lekarskim, która praktykowała na ziemiach polskich jako lekarz.

W 1880 roku otworzyła w Warszawie prywatną praktykę lekarską. W swoim gabinecie przyjmowała pacjentki z różnych środowisk, część z nich lecząc za darmo. Jako pierwsza w Warszawie wykonała tzw. cesarskie cięcie. Przez 30 lat pracowała w szpitalu położniczym, gdzie opracowała podstawowe zasady przestrzegania higieny oraz wymagała bezwzględnego ich stosowania przez cały personel.

 

Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Fot. PKP S.A.

 

- Dr Anna Tomaszewicz-Dobrska to niezwykła postać w historii naszego kraju. Nie tylko była pierwszą kobietą z dyplomem lekarskim, praktykującą na ziemiach polskich jako lekarz, ale też osobą zabiegającą o równy dostęp do studiów dla innych kobiet. To także działaczka społeczna zaangażowana w pracę u podstaw, która szczególną uwagę przywiązywała do propagowania zasad postępowania antyseptycznego, tak istotnego dla zdrowia i życia pacjentów, co nie było tak oczywiste w ówczesnych latach, jak obecnie. Szczególnie zabiegała także o dostęp do pomocy medycznej dla kobiet biednych - powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A. Fot. PKP S.A.

 

- Wkład dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej w ginekologię czy pediatrię jest niepodważalny, a całe życie zawodowe i naukowe wpisuje się w walkę wyklętych bojowników o ideały, w tym wypadku zaś o godność i szacunek, życie oraz zdrowie kobiet czy też możliwość ich swobodnego rozwoju intelektualnego i zawodowego. Mieszkańcy Mławy i Mazowsza Północnego mogą być dumni, że tak niezwykle zasłużona krajanka jest upamiętniona patronatem dworca Polskich Kolei Państwowych w Mławie. Dzisiejsza uroczystość jest też wspaniałą okazją do wydobycia z niepamięci tej niezwykłej postaci - Polki, Lekarki, Pozytywistki i Mławianki - dodał Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

 

Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.  Fot. PKP S.A.

 

- Nam, kolejarzom, postawa pełna empatii i otwartości na innych jest szczególnie bliska, ponieważ jako kolejarze jesteśmy zawsze na służbie i jako służbę traktujemy wykonywane przez nas obowiązki. Uhonorowanie dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej poprzez uczynienie jej patronem tutejszego dworca jest zarazem oddaniem właściwej czci tej wybitnej mławiance, ale też jednocześnie pochwałą ponadczasowej postawy, którą promować należy zawsze – postawy poświęcenia i oddania drugiemu człowiekowi - powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Dworzec kolejowy w Mławie zyskał imię dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej w ramach programu nadawania wybranym dworcom imion wybitnych Polaków, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju.

W ramach programu stołeczny Dworzec Centralny otrzymał imię Stanisława Moniuszki, a przy współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego dworcowi Warszawa Wschodnia nadano imię Romana Dmowskiego. Dworzec Główny w Krakowie otrzymał imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, patronem dworca w Katowicach został Konstanty Wolny, a dworca w Białymstoku – Danuta Siedzikówna „Inka”. W ubiegłym miesiącu do dworców, które mają swoich patronów, dołączyła też Biała Podlaska. To pierwszy dworzec kolejowy w Polsce, którego patronem nie jest postać historyczna, a grupa osób – bohater zbiorowy, czyli Zesłańcy Sybiru. Dworzec kolejowy w Mławie jest siódmym dworcem w Polsce, który zyskał patrona.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł VR FleetCare, spółka córka kolei fińskich rozpoczyna konserwację autobusów elektrycznych w Tampere VR FleetCare, spółka córka kolei fińskich rozpoczyna konserwację autobusów elektrycznych w Tampere
Następny artykuł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę wiaduktów na Rail Baltica w Kobyłce. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę wiaduktów na Rail Baltica w Kobyłce.