Ukrzaliznycia planuje zakup do 1.000 nowych wagonów pasażerskich w ciągu najbliższych 5 lat

Ukrzaliznycia planuje zakup do 1.000 nowych wagonów pasażerskich w ciągu najbliższych 5 lat

07 października 2021 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Ukrzaliznycia planuje w ciągu najbliższych pięciu lat kupić do 1000 nowych wagonów pasażerskich. Ukraińska spółka chce również w latach 2021-2026 zlikwidować przymusową jak dotąd eksploatację wagonów starszych niż 28 lat.

Powstają nowe wagony pasażerskie Ukrzaliznyci. Fot. Koleje Ukraińskie.

"Naszą ambicją w latach 2021-2026 jest odejście od przymusowej eksploatacji wagonów, które są starsze niż 28 lat. W tej chwili w naszej flocie mamy 2400 wagonów pasażerskich, z czego 1500 wykracza po za ten wiek. Aby pozbyć się tego starocia, planujemy w ciągu tych pięciu lat kupić do 1000 nowych wagonów, a resztę zmodernizować własnymi siłami. Dlatego w 2022 roku będziemy kontynuować program zakupów" - powiedział portalowi Centrum Strategii Transportowych o planach taborowych spółki Aleksander Percowski, dyrektor oddziału Przedsiębiorstwa Pasażerskiego UZ.

Zaznaczył również, że UZ czeka na dostawę 100 nowych wagonów, które zostały zakontraktowane w tym roku. Część wagonów zostanie przekazana jeszcze  w tym roku, a cały proces dostaw zakończy się w 2022 roku.

 

Wnętrze zmodernizowanego wagonu pasażerskiego. Fot. Koleje Ukraińskie

 

"Spodziewamy się, że podobna liczba nowych wagonów zostanie zakontraktowana w 2022 roku. Ich dostawa spodziewana jest w drugiej połowie 2022 roku, częściowo w 2023 roku. W związku z tym będziemy nadal, co najmniej, utrzymywać flotę na obecnym poziomie natężenia ruchu pociągów. Oczywiście, jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o jakimkolwiek wzroście jednostek taboru przy takich liczbach odnowień, ponieważ co roku mniej więcej taka sama liczba wagonów starzeje się i jest wycofywana z floty. Wymieniamy je na nowe i zmodernizowane wagony, które są wyższej jakości" - dodał Aleksander Percowski.

Według niego, Ukrzaliznycia aktywnie pracuje również nad odnowieniem taboru w ruchu podmiejskim, remontując istniejące pociągi we własnych zakładach, co daje nową jakość taboru.

 

Nowe wagony pasażerskie Ukrzaliznyci. Fot. Koleje Ukraińskie

 

Jak informował Kurier Kolejowy Ukrzaliznycia ogłosiła przetarg na nowe pociągi podmiejskie i regionalne. Dostawy mają trwać od 2022 do 2026 roku, a flotę przewoźnika zasili 80 nowych pociągów o rekordowej wartości 31,5 mld UAH. W ciągu dwóch lat od daty przetargu istnieje możliwość uzyskania pierwszych pojazdów.

Ponadto, jak powiedział Aleksander Percowski, oba piętrowe szybkie pociągi dwupokładowe Skoda, obecnie remontowane, powrócą do ruchu pasażerskiego w 2022 roku. Jeden z nich ma wyjechać na trasę pod koniec tego roku, a drugi w pierwszym kwartale 2022 roku.

 

Obecnie remontowane dwupokładowe pojazdy Skoda. Transportation. Fot. Koleje Ukraińskie