Rozpoczyna się modernizacja dworca kolejowego w Milanówku

Rozpoczyna się modernizacja dworca kolejowego w Milanówku

07 października 2021 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę i przekazały dziś plac budowy wykonawcy prac modernizacyjnych na dworcu kolejowym w Milanówku. Po zakończeniu przebudowy podróżni będą mogli korzystać z bardziej komfortowego, bezpiecznego i funkcjonalnego dworca.

Dworzec kolejowy w Milanówku po modernizacji. Wizualizacja: PKP S.A.

Dzięki inwestycji PKP S.A. realizowanej w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko obecny budynek dworca w Milanówku zyska zupełnie nowy wygląd. Nową część, którą zaplanowano od strony frontowej, charakteryzować będzie przeszklona ściana wykończona białą attyką z  artystycznym wzorem, nawiązującym również do wykończenia sufitów wewnątrz obiektu. Pojawią się na niej również zegar oraz podświetlany napis „dworzec kolejowy”. Reszta elewacji zostanie poddana renowacji i wykończeniu białym tynkiem. Od strony peronów postanowiono zachować również historyczny, geometryczny detal. W budynku planuje się wstawienie również nowych okien i drzwi. Całość uzyskanego w ten sposób efektu wizualnego zostanie podkreślona przez nową iluminację.

 

Dworzec kolejowy w Milanówku po modernizacji. Wizualizacja: PKP S.A.

 

W ramach przebudowy zaplanowano zmianę aranżacji powierzchni wewnątrz dworca. W pobliżu holu, pełniącego funkcję przestrzeni do obsługi podróżnych, znajdą się toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. Natomiast w nowej, dobudowanej części dworca o powierzchni nieco ponad 35 m kw., zaprojektowano niewielką poczekalnię dla podróżnych z przeszkloną fasadą. Wydzielono z niej za pomocą rolety niewielką przestrzeń na wynajem. W zaaranżowanej w nowy sposób przestrzeni obsługi podróżnych pojawią się ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Planowany jest również montaż sieci Wi-Fi.

Wnętrze dworca kolejowego w Milanówku po modernizacji. Wizualizacja: PKP S.A.
 

- Przebudowa dworca w Milanówka to kolejna inwestycja, która zaczynamy w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Choć to niewielki dworzec, bo posiada łącznie niespełna 190 m kw. powierzchni, to jego modernizacja jest niezwykle istotna w kontekście obsługi licznych podróżnych korzystających z kolei w aglomeracji warszawskiej. Dzięki inwestycji PKP S.A. ten pochodzący z lat 50. XX wieku obiekt nie tylko zachowa swoją wartość historyczną, ale też stanie się nowoczesny i przyjazny środowisku - mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dworzec kolejowy w Milanówku po modernizacji - iluminacja nocna. Wizualizacja: PKP S.A.

 

- Środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko odgrywają istotną rolę w modernizacji polskiej kolei. Dzięki nim dzisiaj możemy korzystać m.in. z wielu nowo wybudowanych oraz odnowionych obiektów infrastruktury kolejowej. Cieszę się, że do długiej listy unowocześnionych, komfortowych, bezpiecznych, ekologicznych i dostępnych dworców kolejowych już wkrótce dołączy przebudowany dworzec Milanówku. Startująca inwestycja doskonale pokazuje duże znaczenie niewielkich, lokalnych obiektów kolejowych dla gospodarki większych miejscowości z punktu widzenia jak najwydajniejszego przepływu zasobów ludzkich - mówi Joanna Lech, p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

 

Wnętrze dworca kolejowego w Milanówku po modernizacji - iluminacja nocna. Wizualizacja: PKP S.A.

 

W ramach inwestycji dworzec w Milanówku zostanie przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć m.in. o ścieżkach prowadzących, mapach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz toaletach dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Na dworcu po przebudowie będzie również bezpieczniej. Planowane jest wykonanie nowych instalacji w budynku oraz montaż nowoczesnych systemów, takich jak monitoring, kontrola dostępu czy system sygnalizacji włamania i napadu. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody na dworcu będzie odpowiadał system BMS (Building Management System), sterujący pracą wszystkich instalacji i urządzeń na dworcu.

 

Otoczenie dworca kolejowego w Milanówku po modernizacji. Widok od strony peronu.  Wizualizacja: PKP S.A.

 

Dzięki inwestycji zmieni się również otoczenie budynku. W sąsiedztwie dworca zostanie ułożona nowa nawierzchnia, uporządkowane zostaną tereny zielone oraz pojawią się nowe, ozdobne nasadzenia.  Poza tym przewidywana jest instalacja nowych elementów małej architektury, takich jak stojaki rowerowe, ławki, kosze czy oświetlenie.

Łączny koszt inwestycji to prawie 4,7 mln złotych brutto. Planowany termin jej zakończenia to jesień 2022 roku. Wykonawcą prac budowlanych jest Woj-Art. Sp. z o.o. ze Skierniewic, natomiast projekt przebudowy dworca opracowała AMT Sp. z o.o. z Bydgoszczy.