"Europejczyk" - specjalny pociąg „Connecting Europe Express” zakończył podróz - przybył do Paryża

"Europejczyk" - specjalny pociąg „Connecting Europe Express” zakończył podróz - przybył do Paryża

07 października 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Specjalny pociąg zorganizowany w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021 "Connecting Europe Express", po przejechaniu w 36 dni  ponad 20 000 kilometrów, zatrzymaniu się na 100 przystankach w 26 krajach, dotarł dzisiaj do Paryża, do swojej stacji końcowej. 

Fot. CER

Pociąg „Connecting Europe Express” powstał dzięki wspólnym wysiłkom partnerów z europejskiego sektora kolejowego i instytucji na szczeblu unijnym, krajowym i lokalnym. Ze względu na różne szerokości torów w Europie pociąg „Connecting Europe Express” składał się w rzeczywistości z trzech pociągów - pociągu iberyjskiego, pociągu standardowego i pociągu bałtyckiego - które spotkały się na trasie. Projekt przypominał o braku interoperacyjności między niektórymi częściami europejskiej sieci kolejowej, ale stał się również dowodem bardzo dobrej współpracy między przedsiębiorstwami kolejowymi i zarządcami infrastruktury z różnych krajów..

Fot. CER

Wagony były udostępniane przez różne europejskie przedsiębiorstwa kolejowe. W jednym z wagonów zapewnionych przez MAV (Węgry) mieściła się mobilna wystawa zorganizowana przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) oraz Wspólne Przedsięwzięcie Shift2Rail. Wystawa prezentowała wiele istniejących technologii i innowacji poprawiających wygodę podróży koleją oraz wskazywała,  w jaki sposób UE wspiera projekty infrastrukturalne.

Standardowy pociąg składał się z wagonu konferencyjnego (dostarczonego przez SNCF, Francja), dwóch standardowych wagonów z miejscami do siedzenia (DB, Niemcy i SBB, Szwajcaria), wagonu restauracyjnego (FS, Włochy) i wagonu sypialnego (ÖBB, Austria). Iberyjski pociąg kursujący między Portugalią a Hiszpanią udostępnił hiszpański operator Renfe, a pociąg bałtycki poprowadziło litewskie przedsiębiorstwo LTG.

Express "Łącząc Europę" na stacji Gdańsk Główny. 20.09.2021. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

W czasie swojej podróży pociąg zawitał do Polski, gdzie był prowadzony przez lokomotywę Griffin PKP Intercity w specjalnej, okolicznościowej okleinie. Zatrzymał się w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

 

 

 

 

 

Od redakcji

"Przez 150 lat kolej ułatwiała przepływ towarów i ludzi przez nasz kontynent. Dziś kolej odgrywa centralną rolę w Europejskim Zielonym Ładzie i w osiąganiu naszych celów klimatycznych." - powiedział Thierry Breton komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług podczas powitania "Europejczyka" na dworcu w Paryżu.