Już w najbliższe wakacje pociągi RegioJet mogą połączyć Kraków z wybrzeżem Adriatyku w Chorwacji.

Już w najbliższe wakacje pociągi RegioJet mogą połączyć Kraków z wybrzeżem Adriatyku w Chorwacji.

09 października 2021 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Informację o planowanym przez RegioJet uruchomieniu pociągu łączącego Kraków z Rijeką i Splitem w Chorwacji opublikował czeski Urząd Dostępu do Infrastruktury Transportowej.  Ma to być uzupełnienie połączenia z Pragi nad Adriatyk. RegioJet jest bardzo ostrożny w swoich planach dotyczących nowej trasy, z tylko trzema połączeniami tygodniowo, w przeciwieństwie do codziennego połączenia z Pragi. W Polsce poza Krakowem pociąg zatrzymywałby się na stacjach w Katowicach, Tychach, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim.

Fot. RegioJet

Zgodnie z projektem rozkładu jazdy pociąg wyruszałby z Krakowa o godzinie 15:30, a z Ostrawy o godzinie 18:00. Na terytorium Czech zatrzyma się także w Hranicach, Přerovie, Otrokovicach i Breclavie. Z Breclava jednak, w przeciwieństwie do pociągu z Pragi, nie pojedzie przez Bratysławę, ale przez Wiedeń i Graz do Zagrzebia i Ogulina. Tutaj pociąg rozdzieli się na dwie części: do Rijeki i Splitu. Pociąg odjedzie z Rijeki o 8:36 i ze Splitu o 12:21, wróci o 15:30 ze Splitu i o 18:35 z Rijeki, a do Ostrawy dotrze o 9:33. Pociągi mają kursować we wtorek, piątek i niedzielę nad Adriatyk, a w poniedziałek, środę i sobotę z powrotem.

RegioJet w efekcie oceny minionego sezonu planuje wprowadzić zmiany w kursowaniu pociągów przez Węgry. W sezonie RegioJet musiał zmagać się z dużymi opóźnieniami na niektórych połączeniach, na przykład z powodu wypadków innych przewoźników, awarii lokomotyw lub ograniczeń na liniach spowodowanych zamknięciami lub klęskami żywiołowymi. Problemy często pojawiały się również z powodu zamknięć po czeskiej stronie, a pociągi często przyjeżdżały przez granicę z godzinnym opóźnieniem.

Planowany rozkład jazdy pociągu w relacji Kraków - Rijeka, Split.
Źródło: Urząd Dostępu do Infrastruktury Transportowej Republiki Czeskiej

 

Pociągi ominą Budapeszt, ponieważ czas podróży niepotrzebnie się wydłużał. W szczególności, ze względu na zamknięcia na terytorium Węgier i długotrwałą odprawę na granicy chorwacko-węgierskiej, występowały opóźnienia, które miały wpływ na obsługę pociągów na stacjach końcowych w Pradze i Splicie. Zmiana trasy ma na celu zapewnienie większego marginesu czasowego w rozkładzie jazdy, zwłaszcza w przypadku jazdy powrotnej pociągów ze Splitu i Pragi.

 

Planowany rozkład jazdy pociągu w relacji Rijeka, Split - Kraków.
Źródło: Urząd Dostępu do Infrastruktury Transportowej Republiki Czeskiej

 

Pociągi na trasie Praga - Split/Rijeka przewiozły w tym roku 98 145 pasażerów. Jest to wzrost o 50% w porównaniu do ubiegłorocznego sezonu.