RegioJet przejmuje kolejne 7 wielosystemowych lokomotyw TRAXX, będą obsługiwały połączenie z Ukrainą

RegioJet przejmuje kolejne 7 wielosystemowych lokomotyw TRAXX, będą obsługiwały połączenie z Ukrainą

11 października 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Czeski prywatny przewoźnik kolejowy RegioJet zamierzał wiosną 2021 roku uruchomić nowe międzynarodowe połączenie nocne - pociąg Praga-Kraków-Przemyśl z połączeniem do Lwowa na Ukrainie realizowanym przez Koleje Ukraińskie. Pierwotnie uruchomienie pociągu w kierunku Ukrainy operator planował jeszcze przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa, w czerwcu 2020 roku. Niestety wybuch pandemii i obostrzenia z nią związane uniemożliwiły rozpoczęcie projektu. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie. Nie tracąc czasu RegioJet przejmuje kolejne z 15 zamówionych lokomotyw TRAXX, które mają być wykorzystane na polskich torach.

Fot. Filip Fípa Dittric

W końcu ubiegłego roku decyzją Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego  przyznany został przewoźnikowi otwarty dostęp do polskiej infrastruktury kolejowej, a z końcem września, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów kolej może wznowić kursowanie połączeń międzynarodowych z przekroczeniem granicy zewnętrznej Unii Europejskie (z wyjątkiem Białorusi). 

Zakładano, że pociągi będą kursowały w nocy, odjeżdżając z Pragi, Przemyśla i Krakowa wieczorem i przyjeżdżając rano na stacje końcowe. Pasażerowie będą mieli możliwość podróżowania w wagonach sypialnych lub z miejscami do siedzenia. Na stacji Przemyśl Główny gwarantowane będzie skomunikowanie RegioJet z pociągiem Kolei Ukraińskich relacji Przemyśl - Lwów. Teraz może być ustalona dokładna data rozpoczęcia kursowania pociągów. Jak informował Kurier Kolejowy 10 października Ukrzaliznycia reaktywowała, dwukrotnie w ciągu dnia,  połączenie kolejowa Kijowa z Przemyslem.

 

Nowe pojazdy TRAXX w lokomotywowni RegioJet - Praha Smíchov. Fot. Filip Fípa Dittric
Fot. Filip Fípa Dittric

 

Czeski przewoźnik odbiera właśnie kolejne z 15 zamówionych wielosystemowych lokomotyw TRAXX. Pierwsze dwie dotarły do Pragi jeszcze w grudniu 2020 roku, następne 3 w marcu bierzącego roku a teraz kolejnych 7 oczekuje na przejęcie w lokomotywowni RegioJet - Praha Smíchov. Pozostałe lokomotywy mają zostać przekazane do końca tego roku. Jak poinformował Kurier Kolejowy Aleš Ondrůj, rzecznik prasowy czeskiego operatora nowe lokomotywy są przeznaczone do obsługi połączenia z Ukrainą. 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Ukraina po raz pierwszy od półtora roku wysyła do Polski pociąg pasażerski Ukraina po raz pierwszy od półtora roku wysyła do Polski pociąg pasażerski
Następny artykuł Stwierdzony przez sąd błąd formalny przyczyną unieważnienia wygranej Stadlera w przetargu w Austrii Stwierdzony przez sąd błąd formalny przyczyną unieważnienia wygranej Stadlera w przetargu w Austrii