Škoda weźmie udział w produkcji lokomotyw dla Tanzanii, dostarczy osprzęt elektryczny

Škoda weźmie udział w produkcji lokomotyw dla Tanzanii, dostarczy osprzęt elektryczny

11 października 2021 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Škoda Transportation Group będzie miała znaczący udział w produkcji nowych lokomotyw elektrycznych dla Tanzanii. Podpisała ona umowę z gigantem inżynieryjnym Hyundai-Rotem na dostawę siedemnastu zestawów kompletnego wyposażenia elektrycznego. Wartość kontraktu to 580 mln koron czeskich. Lokomotywy będą montowane w zakładzie produkcyjnym Hyundai - Rotem w Changwon w Korei Południowej.

Lokomotywa dla Tanzanii. Fot. Škoda Transportation / zdopravy.cz

Nowe lokomotywy z uzbrojeniem Glowar przeznaczone są do przewozów pasażerskich i będą wykorzystywane w Tanzanii na nowej 550-kilometrowej linii elektrycznej pomiędzy portem Dar es Salaam a miastem Makutupora. Skoda określiła projekt jako bardzo interesujący pod względem technicznym.

- Dostarczymy kompletne uzbrojenie, w tym napędy główne i pomocnicze, ładowarki akumulatorów, silniki trakcyjne, przekładnie czy zestawy kołowe. Lokomotywy będą poruszać się na trasie z prędkością do 160 km/h, co w lokalnych warunkach stanowi znaczne przyspieszenie transportu w porównaniu do zwykłego standardu - powiedział dyrektor handlowy Škoda Electric, Karel Majer.

Współpraca przy produkcji lokomotyw dla tego afrykańskiego kraju nie jest pierwszym wspólnym projektem Skody i konglomeratu Hyundai-Rotem. Wcześniej zakład maszynowy w Pilźnie wyprodukował dla Hyundai Rotem Group kompletne wyposażenie do 80 lokomotyw przeznaczonych dla Tureckich Kolei Państwowych (TCDD), uczestniczył także w dostawie lekkich automatycznych pojazdów metra dla południowokoreańskiego miasta Incheon.