Stargate dostarczy lokomotywy wodorowe dla międzynarodowej firmy kolejowej Operail

Stargate dostarczy lokomotywy wodorowe dla międzynarodowej firmy kolejowej Operail

12 października 2021 | Źródło: AS Operail / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Firma OÜ Stargate Rail, specjalizująca się w rozwiązaniach wodorowych, podpisała list intencyjny z AS Operail, międzynarodowym przedsiębiorstwem kolejowym, w sprawie konwersji lokomotyw spalinowo-elektrycznych na lokomotywy elektryczne z zerową emisją spalin i ogniwami paliwowymi.

Źródło grafiki: AS Operail

W ramach modernizacji spalinowe agregaty prądotwórcze zasilające lokomotywy zostaną zastąpione bezemisyjnym układem napędowym składającym się z polimerowo-elektrolitowo-membranowych ogniw paliwowych i akumulatorów litowo-jonowych. Po przebudowie lokomotywy będą pracowały jako lokomotywy manewrowe.

Partnerstwo z Operail planowane jest w dwóch etapach. W pierwszej kolejności, do końca 2022 roku, zostanie zbudowany prototyp lokomotywy elektrycznej na ogniwa paliwowe. W drugiej fazie projektu strony zamierzają przekształcić dodatkowe 40 lokomotyw na zasilanie ogniwami paliwowymi. Każda przerobiona lokomotywa pozwoli na zaoszczędzenie 370 ton CO2 rocznie, co odpowiada rocznej emisji 80 przeciętnych samochodów osobowych.

Rainer Küngas, Chief Technology Officer w Stargate Rail, skomentował: "Doposażenie starzejących się lokomotyw spalinowych w zeroemisyjne alternatywy już teraz jest rozwiązaniem zrównoważonym ekonomicznie, a w przyszłości będzie jeszcze bardziej. Modernizacja pozwala również na ponowne wykorzystanie istniejących lokomotyw spalinowo-elektrycznych, które w przeciwnym razie skończyłyby jako aktywa osierocone, gdy przestałyby spełniać przyszłe normy emisji."

Raul Toomsalu, Prezes Zarządu w Operail, powiedział: "Operail skoncentrował swoje działania na zrównoważonym rozwoju środowiska. W Estonii jest to osiągane poprzez elektryfikację głównych linii kolejowych, ale to nie rozwiązuje problemu emisji spalin podczas operacji manewrowych. Zespół w Stargate ma wyjątkowe międzynarodowe doświadczenie i światowej klasy możliwości technologiczne, podczas gdy nasi specjaliści w zajezdni Tapa posiadają umiejętności i wiedzę do budowy nowoczesnych lokomotyw. W wyniku tej współpracy możemy zaoferować innowacyjne i przyjazne dla środowiska rozwiązania na wszystkich naszych rynkach docelowych."

Henrik Hololei, dyrektor generalny ds. mobilności i transportu w Komisji Europejskiej, dodał: "Nawet jeśli kolej jest już w znacznym stopniu zelektryfikowana, energooszczędna i stanowi nasz najbardziej zrównoważony rodzaj transportu, to z pewnością nie czas na samozadowolenie. Na przykład około 20 proc. naszych silników w UE nadal napędzanych jest olejem napędowym. Nie ma wątpliwości, że potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, aby umożliwić szersze stosowanie paliw alternatywnych, takich jak ekologiczny wodór. Jesteśmy chętni do zbadania, wraz ze wspólnymi przedsiębiorstwami Shift2Rail i Fuel Cells Hydrogen, w jaki sposób ogniwa paliwowe i wodór mogą być zintegrowane z operacjami kolejowymi oraz jak przekształcić pomysły w rzeczywiste projekty i zastosowania."

Zakończenie budowy pierwszego prototypu lokomotywy wodorowej planowane jest na koniec 2022 roku.

OÜ Stargate Hydrogen jest prywatną firmą, która opracowuje w Estonii ekologiczne rozwiązania wodorowe "pod klucz". Głównym obszarem działalności Stargate Rail jest konwersja lokomotyw spalinowo-elektrycznych na alternatywne ogniwa paliwowe. Stargate dąży do osiągnięcia pozycji światowego lidera w dziedzinie rozwiązań wodorowych. Innowacyjność jest podstawowym narzędziem, które wzmocni ambitną strategię rozwoju firmy, a jej działania skupiają się na opracowywaniu nowej generacji elektrolizerów i rozwiązań ogniw paliwowych dla lokomotyw. Stargate Hydrogen jest członkiem European Clean Hydrogen Alliance, Estonian Association of Hydrogen Technologies i Latvian Hydrogen Association.

Operail jest estońską państwową spółką kolejową, której główną działalnością jest transport towarowy, naprawa i budowa lokomotyw i wagonów oraz wynajem taboru kolejowego. Oprócz spółki dominującej AS Operail, w skład grupy wchodzą również Operail Holding OÜ, Operail Repairs OÜ i AS Operail Leasing, a także spółki zależne w Finlandii - Operail Finland Oy i Operail Leasing Finland Oy. Głównym przedmiotem działalności Operail Repairs OÜ jest konserwacja taboru kolejowego i budowa lokomotyw, AS Operail Leasing i Operail Leasing Finland Oy to firmy wynajmujące wagony, a Operail Finland Oy oferuje usługi transportu towarowego w Finlandii.