4 nowe lokomotywy Vectron MS dla DB Cargo Polska stoją już gotowe w zakładzie Siemensa

4 nowe lokomotywy Vectron MS dla DB Cargo Polska stoją już gotowe w zakładzie Siemensa

12 października 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

DB Cargo Polska powiększa swój tabor dla transportu intermodalnego. Na przełomie lutego i marcza spółka podpisała umowę z Siemens Mobility na dostawę 4 lokomotyw wielosystemowych Vectron MS. Dostawa miała nastąpić w końcu tego roku. Tymczasem wszystkie cztery maszyny wyprodukowane przed terminem czekają na wyjazd z zakładu Siemens Mobility w Monachium Allach. Po przejęciu lokomotyw operator będzie miał w swojej  27 takich pojazdów. 

Fot. Siemens Mobility

Nowa lokomotywy Vectron MS dla DB Cargo Polska dysponują maksymalną mocą 6,4 MW, są wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3) oraz rozwijają maksymalną prędkość 160 km/h. Lokomotywy posiadają homologację na Polskę oraz Czechy, przy czym pojazdy z platformy Vectron zostały dopuszczone do eksploatacji aż w 20 europejskich krajach.

Fot. Siemens Mobility

W Polsce lokomotywy Vectron zostały zakupione przez DB Cargo Polska, PKP CARGO, Industrial Division, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal. Obecnie łącznie ponad 50 lokomotyw Vectron jest w rękach polskich przewoźników a znacznie więcej – wjeżdża codziennie na sieć PKP PLK S.A. z zagranicy. Do tej pory zostało sprzedanych ponad 1000 lokomotyw Vectron dla ponad 50 klientów w 16 krajach w całej Europie.

Lokomotywy zostały kupione z wykorzystaniem funduszy unijnych za pośrednictwem Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na wsparcie rozwoju transportu intermodalnego. Celem konkursu Rozwój Transportu Morskiego, Śródlądowych Dróg Wodnych i Połączeń Multimodalnych, organizowanego przez CUPT, jest dofinansowanie podmiotów w ramach działania OŚ Priorytetowa III, tak aby wydatnie zwiększyć rozwój sieci drogowej TEN – T i samego transportu multimodalnego.