Kolejna edycja DiscoverEU – czyli przemierzaj Europę wzdłuż i wszerz koleją!

Kolejna edycja DiscoverEU – czyli przemierzaj Europę wzdłuż i wszerz koleją!

15 października 2021 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

Ruszyła kolejna odsłona programu DiscoverEU. W jego ramach Komisja Europejska ponownie wręczy darmowe bilety Interrail nastolatkom ze Wspólnoty. Przyznanych zostanie 60 tys. biletów. Dzięki inicjatywie młodzi Europejczycy mają możliwość darmowego podróżowania pociągiem po krajach członkowskich. Program jest wspierany w Polsce przez PKP Intercity.

Fot. PKP Intercity

Inicjatywa DiscoverEU ma na celu wzmocnienie w uczestnikach wartości europejskich i poczucia wspólnoty oraz zwiększenie kompetencji takich jak samodzielność, umiejętności językowe, łatwość adaptacji i organizacji. Program umożliwi wielu osobom odbycie pierwszej w pełni samodzielnej podróży za granicę i poznanie swoich rówieśników z innych krajów członkowskich. Dzięki podróży młodzi Europejczycy zyskują szansę na poznanie tożsamości, kultury, tradycji
i najcenniejszych zabytków krajów Unii Europejskiej. Akcja DiscoverEU to również okazja do promocji kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu i pokazanie młodzieży, że podróż pociągiem to wygodny i atrakcyjny sposób na wypoczynek.

W programie udział wziąć mogą osoby urodzone między 1 lipca 2001 r. a 31 grudnia 2003 r. i posiadające obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej. Aby zdobyć bilety, należy wypełnić formularz i odpowiedzieć na kilka pytań z ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej i inicjatywach jakie UE kieruje do młodych osób. Zgłoszeń można dokonywać do 26 października do godziny 12:00 na stronie europa.eu/youth/discovereu_pl.

Na bilecie będzie można podróżować maksymalnie przez okres miesiąca w terminie od 1 marca 2022 r. do 28 lutego 2023 r. Bilet umożliwi podróż pociągami uruchamianymi przez  przewoźników kolejowych w krajach członkowskich UE, w tym PKP Intercity. Podróż można odbyć pojedynczo lub w grupie do 5 osób. Kontakt z innymi uczestnikami programu umożliwia grupa na Facebooku, dzięki której poznanie rówieśników podróżujących w podobnym miejscu i czasie staje się łatwiejsze.

Od zeszłego roku bilety Interrail są dostępne w formie biletów mobilnych, tzw. mPassów. Umożliwiają one bardziej elastyczną podróż, którą można zarządzać z poziomu aplikacji Rail Planner App. Każde wybrane połączenie może zostać anulowane lub zmienione do momentu odjazdu pociągu.

Tegoroczna edycja jest drugą odsłoną programu. Pierwsza odbyła się w latach 2018-2019. Bilety przyznano wtedy 70 tys. osiemnastolatkom z całej Europy. Dla 66 proc. z nich była to pierwsza zagraniczna podróż w życiu.

Więcej informacji na temat DiscoverEU można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej: europa.eu/youth/discovereu_pl oraz na stronie intercity.pl.