II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kolejowej za nami!

II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kolejowej za nami!

15 października 2021 | Źródło: Stowarzyszenie Edukacja dla Rozwoju Kolei
PODZIEL SIĘ

W piątek 1 października br. w Stacji Muzeum w Warszawie odbyła się Gala Finałowa II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Kolejowej „Europa pełną parą 2021”. W tym wydarzeniu wzięło udział 39 finalistów wyłonionych spośród 211 uczestników biorących udział w pierwszym etapie. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Edukacja dla Rozwoju Kolei i Stacja Muzeum. 

Fot. Marcin Brzomiński / Stacja Muzeum
Galę otworzyła dyrektor Stacji Muzeum Joanna Kazimierska wraz z prezesem Stowarzyszenia Edukacja dla Rozwoju Kolei Adamem Charif. Po uroczystym powitaniu uczniowie 12 szkół zaczęli rozwiązywać test elektroniczny który miał wyłonić 7 osób przechodzących do ścisłego finału.

O przejściu do finału decydowały nie tylko prawidłowe odpowiedzi w teście ale także szybkość z jaką uczestnik go ukończył.

 

Fot. Stacja Muzeum

 

Zagadnienia konkursowe objęły przede wszystkim zasady bezpieczeństwa przy prowadzeniu ruchu oraz poruszanie się po terenach kolejowych, zakres podstawy programowej dla zawodów  kolejowych związanych z bezpieczeństwem ruchu, dokumentację pociągową i ruchową, konstrukcję i budowę pojazdów kolejowych, elementy infrastruktury, systemy bezpieczeństwa, charakterystykę i podział punktów eksploatacyjnych, a także ogólną historię kolei w Europie.

Osoby które dostały się do finału czyli: Michał Szurmak, Damian Jazgier, Kacper Tykwiński, Sara Dukiewicz, Mateusz Łuszczek, Maciej Bober i Miłosz Ratyński, później stanęły przed komisją konkursu i każde z nich musiało odpowiedzieć na pytania dotyczące fachowej wiedzy kolejowej w mniej niż minutę.

 

Zwycięzca II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Kolejowej „Europa pełną parą 2021”
Maciej Bober z Technikum nr 7 „Kolejówka” w Warszawie
Fot. Stacja Muzeum

 

Najlepszy okazał się Maciej Bober z Technikum nr 7 „Kolejówka” w Warszawie który odpowiedział poprawnie najwięcej razy. Zaraz za nim był Damian Jazgier Niepublicznego Technikum Kolejowe im. kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu „Groźny” w Tychach a 3 miejsce zdobył Mateusz Łuszczek
z Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych im. Ernesta Malinowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Po finale im oraz innym wyróżnionym wręczone zostały nagrody ufundowane przez Stację Muzeum, Stowarzyszenie Edukacja dla Rozwoju Kolei oraz firmę DB Cargo.

Kurier Kolejowy był patronem medialnym  II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Kolejowej „Europa pełną parą 2021”.