Węgierski East-West Gate (EWG) pierwszym w Europie terminalem intermodalnyn z prywatną siecią 5G

Węgierski East-West Gate (EWG) pierwszym w Europie terminalem intermodalnyn z prywatną siecią 5G

19 października 2021 | Źródło: Huawei
PODZIEL SIĘ

Węgry otwierają nowy, innowacyjny rozdział w rozwoju technologicznym europejskiej logistyki kolejowej. Intermodalny terminal East-West Gate (EWG) będzie pierwszym w Europie obiektem tego typu, którego działanie będzie oparte na własnej sieci 5G. Prywatna sieć 5G zostanie wdrożona przez Vodafone Hungary i Huawei, a cały obiekt ma zostać oddany do użytku w I kw. 2022 r.

Wizualizacja: East-West Gate (EWG)

Terminal kolejowy East-West Gate w węgierskim Fényeslitke ma być największym i najnowocześniejszym lądowym obiektem tego typu w Europie. Będzie wykorzystywał własną sieć 5G do komunikacji wewnętrznej i obsługi urządzeń. Sieć najnowszej generacji umożliwi także zdalne sterowanie w pełni samojezdnymi gigantycznymi dźwigami, które będą w stanie wykonywać bardzo precyzyjne operacje załadunkowe, podnosząc wydajność całego terminalu.

Vodafone Hungary i Huawei Technologies Hungary podpisały umowę w sprawie wdrożenia przemysłowej sieci rdzeniowej 5G w terminalu intermodalnym budowanym w Fényeslitké. Huawei dostarczy fizyczny sprzęt niezbędny do realizacji projektu, a Vodafone Hungary zapewni platformę cyrfrową i wsparcie sieciowe. Projekt jest kamieniem milowym nie tylko w rozwoju 5G na Węgrzech, ale także w cyfryzacji kolejowego transportu towarowego, dzięki czemu East-West Gate ma stać się kolejowym centrum logistycznym nowej generacji.

- Zastosowanie technologii 5G zmaksymalizuje wydajność operacyjną terminalu, a także umożliwi uruchomienie programów badawczo-rozwojowych oraz demonstrację przemysłowego zastosowania tej technologii, która właśnie zaczyna się rozwijać na całym świecie - powiedział János Tálosi, prezes East-West Intermodal Logistics Ltd.