Uczniowie raciborskiego „MECHANIKA” zdobywają praktyczne umiejętności w Rafamecie

Uczniowie raciborskiego „MECHANIKA” zdobywają praktyczne umiejętności w Rafamecie

21 października 2021 | Autor: Magdalena Matusik | Źródło: RAFAMET S.A.
PODZIEL SIĘ

 - Głównym celem praktyk jest zapoznanie uczniów z poszczególnymi etapami produkcji w sposób kompleksowy, by nabyte doświadczenie zaowocowało w przyszłych latach, w ich dalszej karierze edukacyjno – zawodowej – powiedział jeden z opiekunów praktyk, Paweł Rutowski z RAFAMET S.A. Mniej więcej do końca tego roku uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 „Mechanik” będą szkolić się pod okiem fachowców światowej klasy producenta obrabiarek.

Fot. Magdalena Matusik

To już kolejna odsłona współpracy między firmą RAFAMET S.A. a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Od kilku lat uczniowie raciborskiego „Mechanika” odbywają praktyki w kuźniańskiej spółce.

Praktyka czyni MISTRZA

Uczniom powierzono zadania, które na co dzień realizują pracownicy firmy, są one jednak odpowiednio dopasowane do ich możliwości, a nad ich przebiegiem pieczę sprawują brygadziści. Opiekunowie wprowadzają młodych ludzi w arkana pracy firmy RAFAMET i dzielą się swoimi doświadczeniami, w tym z zagranicznych wyjazdów związanych z montażem maszyn u odbiorców.

 

Fot. Magdalena Matusik

 

- Praktykanci zostali podzieleni na grupy i co tydzień pracują w innej brygadzie, dzięki czemu mają okazję zapoznać się ze specyfiką poszczególnych stanowisk produkcyjnych. Młodzi ludzie wykonują pracę w brygadach montażowo – ślusarskich, zajmują się także obróbką skrawaniem na obrabiarkach konwencjonalnych lecz także na obrabiarkach sterowanych numerycznie - powiedział Paweł Rutowski, jeden z opiekunów praktyk w RAFAMET S.A. dodając jednocześnie, że uczniowie dodatkowo zapoznają się z doborem, kalibracją oraz wydawaniem narzędzi.

Ponadto jednym z etapów praktyki zawodowej jest też zapoznawanie młodzieży z dokumentacją konstrukcyjno - technologiczną, a także poznanie procesu kontroli i zarządzania jakością - Nie będę ukrywał jak bardzo ważne jest poznanie nie tylko procesów budowy maszyn ale także specyfiki ich montażu i samego procesu składania obrabiarek - dodaje Sławomir Najwer, drugi z opiekunów praktyk w RAFAMET S.A.

 

Fot. Magdalena Matusik

 

Praktyki okiem...Praktykantów

Jednym z praktykantów jest Piotr Załubski z klasy 4 AT CKZiU Nr 2 „Mechanik” - W firmie jestem na dziale montażu, gdzie mogę uczestniczyć w remoncie maszyn. Już teraz wiem, że wiedza jaką zdobywam w spółce bardzo mi się przyda do egzaminów zawodowych, a także do znalezienia przyszłej pracy. Praktyki są dla mnie bardzo ważne i cieszę się, że mogę je realizować właśnie w firmie RAFAMET S.A. - powiedział Piotr Załubski, uczeń klasy 4 AT CKZiU Nr 2 „Mechanik”.

Szymon German oraz Adam Jurecki, także uczniowie 4 AT w raciborskim „Mechaniku”, zgodnie twierdzą, że umiejętności jakie zdobędą w RAFAMET S.A. posłużą im w przyszłości zawodowej - Obaj jesteśmy na wydziale obróbki, gdzie m.in. uczymy się odczytywać rysunek techniczny, obsługi maszyn CNC jak również poznawać tajniki obróbki. Praktyki w RAFAMECIE to dla nas pogłębianie wiedzy, którą dotychczas mogliśmy nabywać jedynie teoretycznie. Praca w takim zakładzie jak RAFAMET S.A. daje nam nowe doświadczenia i bardzo cieszymy się, że „Mechanik” umożliwia nam realizowanie praktyk właśnie w takim miejscu - stwierdzili zgodnie Szymon i Adam z 4 AT raciborskiego „Mechanika”.

 

RAFAMET S.A.

Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym oraz hutniczym. Udział eksportu w sprzedaży ogółem to około 68-85 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010 zł.