ÖBB Rail Cargo Group korzysta w Czechach ze w 100% ekologicznego prądu trakcyjnego

ÖBB Rail Cargo Group korzysta w Czechach ze w 100% ekologicznego prądu trakcyjnego

25 października 2021 | Źródło: ÖBB Rail Cargo Group/Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Od zaraz wszystkie połączenia TransFER obsługiwane przez ÖBB Rail Cargo Group (RCG) będą w Republice Czeskiej zasilane wyłącznie zielonym prądem trakcyjnym. Dotyczy to między innymi przewozów intermodalnych z Brna (Czechy) do Budapesztu (Wegry) lub z Melníka (Czechy) do Hamburga (Niemcy) oraz ładunków wagonowych z Bohumina/Petrovic w Czechach do Hohenau w Austrii.

 

 

Fot. ÖBB Heider Klausner

Dzięki zastosowaniu ekologicznego prądu trakcyjnego ÖBB RCG systematycznie podąża drogą zrównoważonego ruchu towarowego w Republice Czeskiej. Aby przyspieszyć przejście na ekologiczny ruch towarowy, ÖBB RCG inwestuje w czyste źródło prądu trakcyjnego. Dlatego wszystkie pociągi  ÖBB RCG od lata 2018 r. w Austrii i od początku 2021 r. w Niemczech jeżdżą na prąd z energii odnawialnej. Po Czechach, w najbliższych latach w ślad za nimi mają pójść kolejne kraje.

Czechy ważnym rynkiem dla ÖBB Rail Cargo Group

Ponad 300 pracowników RCG w Czechach obsługuje przede wszystkim klientów z branży rolniczej lub gospodarki odpadami, a także z branży drzewnej, chemicznej i budowlanej. Oprócz magazynu z bocznicą kolejową w Pradze-Malesicach ÖBB Rail Cargo Group eksploatuje trzy terminale kontenerowe w centralnych lokalizacjach w Brnie, Melniku i Prerovie.

Certyfikowany zielony prąd trakcyjny dla RCG w Austrii, Niemczech i Czechach.

Zielony prąd trakcyjny dla kolei w Niemczech i Czechach jest wytwarzany przez elektrownie partnerskie i pobierany z sieci publicznej. Jego pochodzenie jest potwierdzone certyfikatami i dowodami pochodzenia. W Austrii ÖBB Infrastruktur eksploatuje już osiem własnych elektrowni wodnych i jedną elektrownię słoneczną, które łącznie wytwarzają ponad jedną trzecią potrzebnego prądu trakcyjnego.

Celem ÖBB Rail Cargo Group jest przeniesienie w przyszłości większej ilości towarów na tory. Każda tona przewieziona koleją zmniejsza ślad ekologiczny i przyczynia się do osiągnięcia austriackich i europejskich celów klimatycznych i ekologicznych. Obecnie ÖBB Rail Cargo Group oszczędza dzięki kolejowemu transportowi towarów 1,1 mln ton CO2 w Austrii, a dzięki połączeniom w Czechach możliwe będzie dalsze zwiększenie tej ilości.

 

ÖBB przewiozło w 2020 r. łącznie 287 mln pasażerów i ponad 95 mln ton towarów do ich miejsc przeznaczenia w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska. Energia elektryczna dla pociągów i stacji jest wytwarzana w całości z odnawialnych źródeł energii. ÖBB jest jednym z najbardziej punktualnych operatorów kolejowych w Europie, z punktualnością około 97 procent w przewozach pasażerskich. Inwestując rocznie ponad 3 miliardy euro w infrastrukturę kolejową, ÖBB buduje kolej przyszłości. W całej grupie prawie 42 000 pracowników kolei i autobusów oraz dodatkowo 2 000 praktykantów zapewnia codziennie bezpieczne dotarcie do celu około 1,3 mln pasażerów i około 1 300 pociągów towarowych. ÖBB jest filarem austriackiego transportu publicznego i jako największe austriackie przedsiębiorstwo zajmujące się ochroną klimatu bezpiecznie i ekologicznie dowozi ludzi i towary do celu. Strategiczną spółką wiodącą grupy jest ÖBB-Holding AG.