Węgierski MÁV-Start przygotowany na jesienny szczyt przewozowy miłośników wycieczek rowerowych.

Węgierski MÁV-Start przygotowany na jesienny szczyt przewozowy miłośników wycieczek rowerowych.

25 października 2021 | Źródło: https://iho.hu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

MÁV-Start przygotowuje się do jesiennego szczytu urlopowo - turystycznego, który rozpoczyna się w poniedziałek (25.10.2021r.), wprowadzając na rynek szereg dodatkowych wagonów kolejowych przystosowanych do przewozu rowerów. Do tej pory w tym roku na zakup biletu wycieczkowego zdecydowała się rekordowa liczba ponad 120 tys. rowerzystów.

Wagon rowerowy Kolei Węgierskich Fot. MÁV-Start

Oprócz najbardziej popularnych celów podróży, takich jak Jezioro Balaton, Jezioro Weneckie i Zakole Dunaju, przewoźnik kolejowy oferuje wizyty w czterech atrakcyjnych regionach: Jezioro Cisa, Zemplén, Bakony i Bükk. Miejsca te są dostępne z Budapesztu nawet jako jednodniowa wycieczka, a ponadto istnieją dobrze rozwinięte, wyznaczone trasy rowerowe.

W dniach 30 i 31 października kursować będzie również pociąg ekspresowy Tisza Lake, zapewniający bezpośrednie połączenie z Budapesztu do Tiszafüred. Pociąg będzie jeździł z wagonem rowerowym o dużej pojemności, który może przewozić jednorazowo czterdzieści jeden rowerów.

Zemplén Intercity kursuje co dwie godziny między stacją kolejową Keleti ( Budapeszt Wschodni) a Sátoraljaújhely (Pogórze Tokajskie/ Węgry wschodnie, nieopodal granicy ze Słowacją i Ukrainą), przewożąc siedemnaście rowerów. Wyjeżdżające co dwie godziny pociągi IC z budapesztańkisch stacji Keleti i Nyugati (Budapeszt Zachodni) przewożą osiem rowerów - pociągami tymi można dojechać np. do Tokaju, skąd prowadzi ścieżka rowerowa do Nyíregyházy. Do przewozu roweru oprócz biletu pasażera - cyklisty potrzebny jest bezpłatny bilet na miejsce dla roweru.

 

Mapa sieci kolejowej na Wegrzech. Źródło: pl.wikipedia.org

 

Pociągi Intercity odjeżdżają co godzinę ze stacji Budapeszt Déli (Budapeszt Południowy) do Veszprém, gdzie skomunikowane są Göcsej Intercity z Zalaegerszeg (Węgry południowo-zachodnie), a Bakony Intercity z Szombathely (Węgry zachodnie, przy granicy z Austrią). W  IC można przewozić osiem rowerów, dla których oprócz biletu rowerowego wymagany jest bezpłatny bilet na miejsce dla roweru. Istnieje również możliwość kontynuowania podróży z Veszprém: pociągi kursują co dwie godziny na Bakonyvasút, górskiej linii o statusie chronionego zabytku historycznego, skomunikowanej z Intercity, mogą zabrać na pokład 20 rowerów, które mogą być również wykorzystane do dotarcia do Zirc lub Pannonhalma.