Pierwszy z trzech zamówionych, wyprodukowany przez Stadlera KISS200 dotarł do Serbii

Pierwszy z trzech zamówionych, wyprodukowany przez Stadlera KISS200 dotarł do Serbii

28 października 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wczoraj do Serbii dotarł pierwszy z trzech, dwupoziomowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, których wykonanie Serbia zleciła szwajcarskiej firmie Stadler. Drugi i trzeci pociąg, które również będą kursować z prędkością do 200 kilometrów na godzinę na linii z Belgradu do Suboticy, mają zostać dostarczone do Serbii do końca roku.

Fot. Mladen Žarković

8 kwietnia Minister Budownictwa, Transportu i Infrastruktury Serbii Tomislav Momirovic oraz Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkową i Wschodnią firmy „Stadler” Zeljko Davidovic podpisali kontrakt na dostawę trzech elektrycznych zespołów trakcyjnych typu KISS o prędkości do 200 km / h. Serbia po raz pierwszy w swojej historii zamówiła pociągi do prędkości 200 kilometrów na godzinę, które są przeznaczone dla ruchu pasażerskiego na linii dużych prędkości Belgrad - Nowy Sad - Subotica. Zamówienie odbyło się w trybie jawnym, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych i innymi przepisami Serbii.

 

Fot. Josip Buljovčić

 

Jedynym oferentem, który złożył ofertę, był szwajcarski producent Stadler, oferujący cenę 62 197 200 euro z VAT. To trzy najnowocześniejsze, dwupiętrowe elektryczne zespoły trakcyjne o wyjątkowym komforcie będą miały oznaczenie Stadler KISS200.

 

Fot. Mladen Žarković

 

Pociąg dysponuje łącznie 316 miejscami, w tym także miejscami dla osób o niepełnej sprawności ruchowej. Jest też dostępna siec wifi z internetem, wyświetlacze pokazujące zajętość miejsc i minibar. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pierwszy odcinek szybkiej kolei Belgrad-Budapeszt, z Belgradu do Nowego Sadu, powinien zostać otwarty dla ruchu do marca przyszłego roku, a podróż między dwoma miastami potrwa tylko pół godziny.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami bilet najprawdopodobniej będzie kosztował około 1000 dinarów ( około 8,5 Euro)