Z niedzielnego pleneru: nauka, niestety ciągle idzie w las, górą głupota i bezmyślność.

Z niedzielnego pleneru: nauka, niestety ciągle idzie w las, górą głupota i bezmyślność.

07 listopada 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Kurier Kolejowy od zawsze, czy na portalu czy na łamach drukowanego czasopisma przekonuje, wręcz nakłania do przestrzegania bezpieczeństwa przy przekraczaniu przejazdów drogowo - kolejowych. Wspieramy medialnie kampanie i akcje informacyjne mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, kierowców ale także pasażerów podróżujących na pokladach pociągów. Publikujemy niekiedy drastyczne zdjęcia, z czasami dramatycznych zdarzeń. Niestety ręce opadają jak widzimy tak nieodpowiedzialne zachowanie ludzi  jak utrwalone dzisiaj przez Adama Kupniewskiego na jednym z przejazdów drogowo - kolejowych w okolicach Opola. W chwilę po wykonaniu zdjęcia przez przejazd przejechał rozpędzony pociąg. 

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Jak wynika z danych publikowanych przez zarządcę infrastruktury kolejowej - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. każdego roku na polskich torach dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Liczby nie zawsze mogą zobrazować dramat osób, które kryją się za nimi, jednak bez nich nie da się pokazać powagi całego zjawiska. Problem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych i tzw. „dzikich przejściach” to dziesiątki zabitych, setki rannych i milionowe koszty.

Tylko w październiku bieżącego roku doszło do 18 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach / przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E, w których śmierć poniosły 4 osoby. Od początku 2021 roku miało miejsce 168 wypadków i kolizji, w wyniku których 41 osób poniosło śmierć a 13 zostało ciężko rannych.

W październiku 2021 roku doszło do 19 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych, w których zabitych zostało 17 osób a jedna osoba została ciężko ranna.  Na przestrzeni 10 miesięcy tego roku odnotowane zostało 136 takich wypadków, w których zabite zostały 102 osoby a 23 zostały ciężko ranne.

Poniżej zamieszczamy wykresy charakteryzujące ilościowo zdarzenia z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach / przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E i wypadki z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

 

Wypadki i kolizje z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach / przejściach
kolejowo-drogowych kat. A-E na przestrzeni lat. Źródło:
Bezpieczny Przejazd

 

Wypadki na przejściach niedozwolonych na przestrzeni lat. Źródło: Bezpieczny Przejazd