Siemens Mobility przeprowadza testy wagonów dla składów Railjet i Nightjet zamówionych przez ÖBB

Siemens Mobility przeprowadza testy wagonów dla składów Railjet i Nightjet zamówionych przez ÖBB

07 listopada 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy, Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

Siemens Mobility przeprowadza jazdy testowe pierwszych wagonów pasażerskich wyprodukowanych na zamówienie Austriackich Kolei Federalnych (ÖBB) przeznaczonych do składu pociągów dziennych (Railjet) i nocnych (Nightjet). ÖBB i Siemens Mobility w sierpniu 2018 roku podpisały umowę ramową na dostawę pociągów dziennych i nocnych o łącznej liczbie do 700 wagonów pasażerskich w ciągu pięciu lat. Jeśli wszystkie przewidziane umową ramową pociągi będą zamówione to łączny ich wolumen wyniesie ponad 1,5 mld euro.

Fot. Dominik Pauli

Wraz z podpisaniem umowy ÖBB zamówiło 8 pociągów dziewięciowagonowych do obsługi połączeń dziennych i 13 pociągów siedmiowagonowych do obsługi połączeń nocnych. We wrześniu br. ÖBB zamówiły 20 kolejnych, siedmioczęściowych składów sypialnych. Dzięki temu do 2025 roku na torach pojawią się łącznie 33 Nightjety nowej generacji. Składy typu Viaggio będą prowadzone przez lokomotywy Siemens Taurus należące do ÖBB. Pierwsze pociągi mają wejść do eksploatacji w 2022 roku. Wagony są produkowane w zakładach Siemens Mobility w Wiedniu, w Austrii. Umowa ramowa może zostać przedłużona przez ÖBB również na okres po 2023 r.

Kontrakt obejmuje dostawę wszystkich typów wagonów pasażerskich. Należą do nich wagony sterujące, wagony wielofunkcyjne, wagony z miejscami siedzącymi 1 i 2 klasy oraz wagony sypialne i z kuszetkami. Wagony maja uzyskać homologację w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. W razie potrzeby możliwe jest również opcjonalne wyposażenie umożliwiające homologację w Chorwacji, Polsce, Słowacji, Słowenii, Czechach i na Węgrzech.

 

Skład złożony z testowanych wagonów Nigntjet i Railjet. Wiedeń 06.11.2021. Fot. Dominik Pauli

 

Podstawowy wariant  wagonu dla przewozów dziennych jest wagonem niskopodłogowych z bardzo szerokimi drzwiami, aby pasażerowie mogli szybko i wygodnie wsiadać i wysiadać. Pociągi dzienne mają mieć 520 miejsc siedzących. Pociągi nocne zaoferują ponad 100 miejsc siedzących i 160 miejsc do spania. Na pokładzie znajdują się pełne udogodnienia dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Składy Viaggio charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną. Jest to możliwe m.in. dzięki oświetleniu wnętrza w technologii LED, klimatyzacji z funkcją pompy ciepła w trybie chłodzenia i ogrzewania oraz regulacji dopływu świeżego powietrza w zależności od zawartości CO2 w powietrzu. Wagony Viaggio pozwalają na bardzo elastyczne formowanie pociągów, dzięki czemu można nimi spełnić wszystkie wymagania operacyjne.

Siedmiowagonowe Nightjety nowej generacji będą zestawione z dwóch wagonów z miejscami siedzącymi, trzech wagonów z kuszetkami i dwóch wagonów sypialnych. Projekt łączy w sobie ultranowoczesne wzornictwo z jeszcze większym komfortem. W nowej koncepcji kuszetek dodatkowe mini apartamenty dla osób podróżujących samotnie oferują jeszcze więcej prywatności i zapewniają przyjemne i relaksujące dotarcie do celu. Podróżowanie w wagonie sypialnym stanie się jeszcze bardziej komfortowe, ponieważ przedziały standard i deluxe będą miały własne toalety i prysznice. Tradycyjne przedziały będą oczywiście nadal dostępne - w nowej odsłonie.