Egipskie Koleje Państwowe zakupiły od Wabtec kolejne sto lokomotyw serii Evolution!

Egipskie Koleje Państwowe zakupiły od Wabtec kolejne sto lokomotyw serii Evolution!

09 listopada 2021 | Źródło: Wabtec Corporation
PODZIEL SIĘ

Egipskie Koleje Państwowe (ENR) podpisały umowy z firmą Wabtec (USA) na dostawę 100 lokomotyw spalinowych serii ES30ACi Evolution oraz wieloletnie utrzymanie floty lokomotyw, co stanowi kolejny krok w modernizacji egipskiego systemu kolejowego zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Vision 2030. Dostawa lokomotyw ma nastąpić w 2023 roku i jest finansowana przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Fot. Wabtec Corporation

Sześcioosiowy, 135-tonowy pojazd ES30ACi z podwójną kabiną jest wyposażony w 12-cylindrowy silnik Evolution o mocy 3300 KM, silniki trakcyjne prądu przemiennego oraz systemy kontroli trakcji osiowej i hamowania elektrodynamicznego. Kombinacja zastosowanych rozwiązań technicznych daje lokomotywie jedną z najlepszych wydajności paliwowych w swojej klasie, niskie koszty eksploatacji oraz wysokie osiągi w gorącym klimacie. Lokomotywa jest przystosowana do jazdy z prędkością do 140 km/h.

Firmy Wabtec i ENR współpracują od ponad 40 lat. Po zakończeniu dostaw lokomotyw ES30ACi  Egipskie Koleje Państwowe będą miały w swojej flocie ponad 300 lokomotyw wyprodukowanych przez Wabtec.

ENR zamówił w 2017 roku sto dziesięć nowych lokomotyw spalinowych serii Evolution od General Electric (GE). Pierwsze lokomotywy zostały jednak odebrane już od firmy Wabtec pod koniec 2019 roku, po tym jak na początku 2019 roku połączyła się ona z  GE Transportation, zajmującym się produkcją pojazdów transportowych. Ostatnia lokomotywa dotarła do Egiptu w kwietniu tego roku. Umowa pomiędzy obiema stronami obejmowała również odnowienie 81 wycofanych z eksploatacji lokomotyw GE.

Oprócz lokomotyw Egipskie Koleje Państwowe zakupiły również 1300 nowych wagonów pasażerskich, częściowo produkowanych i montowanych w Zakładzie Remontowym Taboru Kolejowego Dunakeszi na Węgrzech, wchodzącym w skład  rosyjskiego Transmasholding (TMH). Oprócz zakupu pojazdów, przeprowadzana jest również modernizacja infrastruktury kolejowej.

Wabtec Corporation  koncentruje się na tworzeniu rozwiązań transportowych, które przemieszczają i ulepszają świat. Firma jest wiodącym światowym dostawcą sprzętu, systemów, rozwiązań cyfrowych oraz usług o wartości dodanej dla kolejnictwa, a także dla górnictwa, transportu morskiego i przemysłu. Wabtec jest liderem w branży kolejowej od ponad 150 lat i ma wizję stworzenia systemu kolejowego o zerowej emisji spalin w USA i na całym świecie. Firma zatrudnia około 27 000 pracowników w zakładach w 50 krajach na świecie.