Wszystkie promy w portach Sztokholm, Helsinki i Tallin będą podłączane do zasilania lądowego

Wszystkie promy w portach Sztokholm, Helsinki i Tallin będą podłączane do zasilania lądowego

09 listopada 2021
PODZIEL SIĘ

Codziennie pomiędzy portami w Sztokholmie, Helsinkach i Tallinie przewożone są duże ilości towarów i pasażerów. Trzy współpracujące ze sobą porty Morza Bałtyckiego zainwestowały w lądowe przyłącza energii elektrycznej, które znacznie ograniczą emisję zanieczyszczeń powietrza ze statków znajdujących się przy nabrzeżu.

Archipelag Tukhoma Fot. Port w Helsinkach

W ramach współpracy mającej na celu uzgodnienie standardów i rozwiązań, trzy porty Morza Bałtyckiego w Sztokholmie, Helsinkach i Tallinie zainwestowały jednocześnie w lądowe przyłącza energetyczne w każdym z portów. Obecnie realizowany jest ostatni element układanki umożliwiający podłączenie promów pływających na trasie Helsinki - Tallinn do zasilania lądowego. Wszystkie promy kursujące na innych trasach między portami, Sztokholm - Helsinki i Sztokholm - Tallin, są już podłączone do zasilania z lądu przy nabrzeżu.

Inwestycja w lądowe przyłącze energetyczne jest ważnym elementem w osiągnięciu ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, które uzgodniły porty i miasta. Przyczynia się to w znacznym stopniu do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza przez promy podczas postoju przy nabrzeżu. Niektóre z promów są podłączone do zasilania lądowego przy nabrzeżach od kilku lat.

Współpraca ta oznacza, że wszystkie promy obsługujące połączenia pomiędzy tymi trzema portami będą wkrótce podłączone do zasilania lądowego. Redukcja emisji gazów cieplarnianych w wyniku podłączenia promów kursujących pomiędzy trzema portami do zasilania z lądu szacowana jest na ponad 18 000 ton dwutlenku węgla rocznie.

Promy funkcjonują jako pomost pomiędzy sąsiadującymi krajami i mają ogromne znaczenie dla dostaw towarów i transportu pasażerów. W normalnych warunkach (czasy bez pandemii) pomiędzy tymi trzema portami odbywa się 200 rejsów tygodniowo z ładunkiem. Każdego roku około 4.500.000 ton ładunku, lub 380.000 pojazdów transportowych/przyczep i 12 milionów pasażerów podróżuje promem pomiędzy trzema stolicami.

Od wielu lat wszystkie promy rozładowują w poszczególnych portach posortowane ścieki i odpady wtórne. Wszystkie porty aktywnie pracują nad celami środowiskowymi i różnego rodzaju inicjatywami usprawniającymi.