Alstom dostarczy do Wielkiej Brytanii całkowicie nową flotę pociągów napędzanych wodorem

Alstom dostarczy do Wielkiej Brytanii całkowicie nową flotę pociągów napędzanych wodorem

11 listopada 2021 | Źródło: Alstom / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Alstom, wiodący brytyjski producent pociągów i dostawca usług serwisowych, oraz Eversholt Rail, wiodący brytyjski właściciel i finansista pociągów, ogłosiły 10 listopada br. protokół ustaleń, którego celem jest dostarczenie pierwszej w Wielkiej Brytanii całkowicie nowej floty pociągów napędzanych wodorem.

Fot. Alstom

Obie firmy uzgodniły, że będą współpracować, dzieląc się informacjami technicznymi i handlowymi niezbędnymi dla Alstom do zaprojektowania, zbudowania, uruchomienia i obsługi floty dziesięciu trzywagonowych wodorowych zespołów trakcyjnych (HMU). Zostaną one zbudowane przez Alstom w Wielkiej Brytanii. Nowa flota zespołów HMU będzie oparta na najnowszej wersji platformy Alstom Aventra, a ostateczne kontrakty na budowę floty mają zostać podpisane na początku 2022 r.

Eversholt Rail i Alstom zobowiązały się do odegrania wiodącej roli we wspieraniu ambicji rządów Wielkiej Brytanii i Szkocji w zakresie dekarbonizacji sektora kolejowego do 2040 roku oraz celu rządu szkockiego, który zakłada osiągnięcie tego celu do 2035 roku. Alstom jest światowym liderem w dostarczaniu rozwiązań w zakresie taboru kolejowego i jako pierwsza firma na świecie wyprodukowała pociąg napędzany wodorem - Coradia iLint - który jest obecnie eksploatowany w Niemczech.