Pociąg dużej prędkości Avelia Horizon firmy Alstom zdobywa nagrodę German Design Award

Pociąg dużej prędkości Avelia Horizon firmy Alstom zdobywa nagrodę German Design Award

17 listopada 2021 | Źródło: Alstom / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Pociąg dużej prędkości  Avelia Horizon firmy Alstom otrzymał dziś prestiżową nagrodę German Design Award, oficjalne wyróżnienie przyznawane przez Niemiecką Radę Wzornictwa (Rat für Formgebung) oraz niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Technologii. Nagroda została przyznana Avelii Horizon za udane połączenie zaawansowanej inżynierii i silnego ukierunkowania na zrównoważony rozwój z inspirującymi organicznymi konturami i projektem wnętrza, który zapewnia pasażerom naprawdę wyjątkowe wrażenia.

Fot. Alstom

- Bardzo szybki pociąg Avelia Horizon to najnowsze osiągnięcie firmy Alstom w długiej serii udanych projektów pociągów dużych prędkości. Ten wielokrotnie nagradzany projekt jest wynikiem ścisłej współpracy naszych utalentowanych zespołów inżynieryjnych, zespołów zajmujących się doświadczeniami pasażerów oraz zespołów zajmujących się eko-projektowaniem i stylem, które dążyły do optymalizacji istniejącej platformy Avelia w celu stworzenia uderzającego projektu, który ilustruje połączenie naturalnej estetyki z ukierunkowaną na środowisko mobilnością przy bardzo dużych prędkościach - powiedział Laurent Jarsalé, wiceprezes ds.platform linii głównych w firmie Alstom, mówiąc o nagrodzie.

Avelia Horizon ma maksymalną prędkość operacyjną 350 km/h i może przewozić do 740 pasażerów w składzie pociągu.

W tym projekcie Alstom starał się podkreślić poczucie nostalgii, nawiązujące do pierwszych bardzo szybkich pociągów producenta, które wykorzystywały duże panoramiczne szyby przednie, aby wyrazić istotę szybkiej podróży koleją. Aby to przekazać, projektanci stworzyli lub udoskonalili szereg unikalnych elementów projektu, takich jak wprowadzenie aerodynamicznych ulepszeń w nosie, aby wzmocnić wrażenie prędkości pociągu, oraz ścisłe połączenie przedniej szyby i okien bocznych, aby podkreślić elegancki, aerodynamiczny charakter. Wydłużenie podłużnego odcinka reflektorów również przyczyniło się do wywołania wrażenia przyspieszenia i pędu.

We wnętrzu równie dużo uwagi poświęcono wrażeniom pasażerów. Wszystkie okna zostały powiększone, aby zapewnić jeszcze bliższy kontakt z zewnętrznym krajobrazem, podczas gdy wybór gładkich kształtów i pluszowych materiałów, z których wykonano elementy wyposażenia wnętrza, ma na celu stworzenie atmosfery komfortu, która pozostawia w pasażerach poczucie integracji i bezpieczeństwa.

Być może równie ważne dla otrzymania nagrody za projekt było zwrócenie szczególnej uwagi na realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i wydajności. Avelia Horizon realizuje ambitne cele w zakresie konkurencyjności sektora kolejowego i rentowności: koszty utrzymania będą o ponad 30% niższe, a dzięki aerodynamicznej konstrukcji i bardziej wydajnemu napędowi trakcyjnemu Avelia Horizon będzie zużywać o 20% mniej energii w porównaniu z poprzednią generacją i osiągnie najniższy na rynku całkowity koszt własności w przeliczeniu na jedno miejsce siedzące dla pociągu tego typu.