Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliev zainaugurował działalność nowej lokomotywowni w Bilajari (Baku)

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliev zainaugurował działalność nowej lokomotywowni w Bilajari (Baku)

19 listopada 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nowa lokomotywownia Kolei Azerbejdżańskich w Bilajari (Baku), którą dziś zainaugurował prezydent Ilham Alijew, jest pierwszym doświadczeniem w krajach WNP i jednym z kroków podjętych w związku z przejściem Azerbejdżanu do IV rewolucji przemysłowej. Prezes Zarządu Kolei Azerbejdżańskich Dżawid Gurbanow poinformował prezydenta Ilhama Alijewa o warunkach panujących w nowej lokomotywowni. Lokomotywownia i centrum serwisowe w Bilajari zostało zbudowane i wyposażone przez Alstom.

 

Nowa lokomotywownia Kolei Azerbejdżańskich w Bilajari Fot. Fikret Rasulzade.

Budowę zajezdni zrealizowano w ramach projektu „Budowa dwóch zajezdni dla 50 lokomotyw AC – lokomotywowni Bilajari i Ganja”. U czołowego światowego producenta - w firmie Alstom zamówiono 40 lokomotyw towarowych prądu zmiennego i 10 lokomotyw pasażerskich pracujących w systemie podwójnego zasilania, które będą serwisowane w nowej zajezdni. Centrum zapewnie obsługę serwisową i naprawy lokomotyw, które już jeżdżą po torach Azerbejdżanu ( 38 maszyn - 28 towarowych i 10 pasażerskich ) oraz pozostałych 12, które będą dostarczone Kolejom Azerbejdżańskim do końca 2021 roku.

 

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliev i Prezes Zarządu Kolei Azerbejdżańskich  Dżawid Gurbanow.
Fot. Fikret Rasulzade.

 

Uruchomienie zajezdni w Azerbejdżanie, pierwszej w WNP, jest jednym z kroków podejmowanych w związku z przejściem Azerbejdżanu do IV rewolucji przemysłowej. Zainstalowano panele słoneczne, a otrzymana energia jest wykorzystywana w zajezdni. Stworzono tu niezbędną infrastrukturę, zainstalowano nowoczesny sprzęt czołowych światowych firm.

 

Centrum serwisowe w Bilajari. Fot. Koleje Azerbejdżańskie
Centrum serwisowe w Bilajari. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Ogólnie rzecz biorąc, uruchomienie tej lokomotywowni pozwoli zaoszczędzić zasoby energii, ułatwi eksploatację, zwiększy prędkość pociągów, a w rezultacie poprawi efektywność przewozów towarowych i pasażerskich, zwiększy dostepność lokomotyw. Zajezdnia zatrudni około 150 wysoko wykwalifikowanych pracowników przeszkolonych za granicą.

 

Lokomotywownia Kolei Azerbejdżańskich w Bilajari (Baku). Fot. Koleje Azerbejdżańskie
Lokomotywownia Kolei Azerbejdżańskich w Bilajari (Baku). Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Kolejna sześcioosiowa lokomotywa Stadlera - EuroDual ELP trafia do InfraLeuna  Kolejna sześcioosiowa lokomotywa Stadlera - EuroDual ELP trafia do InfraLeuna
Następny artykuł Od stycznia 2023 roku licencja maszynisty na nowych zasadach Od stycznia 2023 roku licencja maszynisty na nowych zasadach