Pociągo-tramwaj pomiędzy Szegedem a Hódmezővásárhely zostanie uruchomiony 29 listopada.

Pociągo-tramwaj pomiędzy Szegedem a Hódmezővásárhely zostanie uruchomiony 29 listopada.

22 listopada 2021 | Źródło: MÁV‑START
PODZIEL SIĘ

Pociągo-tramwaj wyprodukowany przez hiszpanski zakład Stadlera przeszedł niedawno pomyślnie wymagany przez urząd test bezawaryjnego przejazdu na odcinku 50.000 kilometrów. Od 29 listopada pojazd rozpocznie obsługę pasażerów na trasie Hódmezővásárhely - Szeged. Do 15 kwietnia wszyscy pasażerowie mogą korzystać z tramwajów bezpłatnie.

Testy pojazdu na ulicach Szegedu. Fot. MÁV‑START

Od 29 listopada w ramach okresu próbnego dla pasażerów do 31 grudnia, pociągo-tramwaj będzie kursował co godzinę z Hódmezővásárhely do Szegedu w godzinach od 3:31 do 23:31, a z Szegedu do Hódmezővásárhely w godzinach od 4:38 do 23:38. 

Od połowy stycznia pociągi mają kursować co 20 minut w godzinach szczytu - od 6.00 do 8.00 i po południu - a następnie co pół godziny. Od tego czasu w weekendy będą dodawane kursy nocne. Ostateczny rozkład jazdy będzie oparty na opiniach pasażerów i doświadczeniu technicznym.

Testy będą kontynuowane  jeszcze w tym tygodniu, a ich głównym celem będzie wykrycie, zidentyfikowanie i usunięcie wszelkich potencjalnych usterek, które mogą wynikać ze złożonej interakcji infrastruktury, pojazdów i warunków eksploatacji. Tylko pojazdy, które w pełni spełniają wszystkie wymogi prawne i inne warunki, zostaną dopuszczone do ruchu drogowego. MÁV-START przyjmie tylko pojazdy, które są w idealnym stanie technicznym, bezpieczne i posiadają wszystkie niezbędne urzędowe homologacje.

MÁV-START zwraca uwagę użytkowników dróg na jeszcze ostrożniejszą jazdę wzdłuż linii tramwajowej, jazdę na rowerze i ostrożne przekraczanie przejść dla pieszych. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego obowiązującego na Wegrzech, tramwaje mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi pojazdami.