Hiszpański producent - firma CAF po raz pierwszy dostarczy lekkie pojazdy szynowe do Kanady

Hiszpański producent - firma CAF po raz pierwszy dostarczy lekkie pojazdy szynowe do Kanady

22 listopada 2021 | Źródło: Miasto Calgary / CAF / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Kanadyjskie miasto Calgary i Zarząd Zielonej Linii wybrały hiszpańską firmę CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) na dostawcę nowej floty 28 lekkich pojazdów szynowych (LRV) dla projektu budowanej 46-kilometrowej Zielonej Linii LRT. Kontrakt obejmuje zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie wagonów, dostawę wyposażenia testowego zajezdni, narzędzi specjalnych, części zamiennych, a także wsparcie techniczne. Kontrakt o łącznej wartości ok. 300 mln euro obejmuje opcje na dostawę dodatkowych 24 wagonów oraz rozszerzony zakres usług serwisowych.

 

 

Fot. Miasto Calgary

 

Calgary, miasto liczące ponad milion mieszkańców, zostało wielokrotnie uznane za jedno z miast świata, które oferuje najwyższą jakość życia. Budowa i oddanie do użytku Zielonej Linii to największa w historii miasta inwestycja infrastrukturalna. Jej budżet wynosi około 3,4 miliarda euro, jest wspierana finansowo przez rząd federalny Kanady, prowincję Alberta oraz władze miejskie Calgary i będzie odgrywać fundamentalną rolę w systemie transportowym kanadyjskiego miasta.

 

Wizualizacja: Miasto Calgary.

 

Projekt ten zapewni mieszkańcom Kalgary niezwykle częste i szybkie usługi transportowe, oferując połączenia z wieloma kluczowymi miejscami w całym mieście. To 46-kilometrowe przedłużenie obecnego systemu LRT (Light Rail Transit) wraz z budową 29 nowych stacji będzie miało zasadnicze znaczenie dla kształtowania przyszłości miasta, łącząc jego dzielnice mieszkaniowe, centra biznesowe i podstawowe usługi, jak również główne atrakcje turystyczne. To wszystko przyczyni się do powstania nowych możliwości inwestycyjnych i wzrostu gospodarczego w obszarze metropolitalnym, a jednocześnie poprawi jakość życia mieszkańców i pomoże stworzyć bardziej zrównoważone i dostępne miasto.

 

Wizualizacja - Miasto Calgary

 

Jednostka, która trafi do Calgary jest częścią platformy tramwajowej CAF o nazwie URBOS i będzie się składać z 7 modułów o długości 42 metrów. Może pomieścić 288 pasażerów, z czego 73 na miejscach siedzących, a jego nowoczesna konstrukcja zapewni doskonałe bezpieczeństwo i komfort użytkowników, wśród których wyróżniają się dostępność i przestronność pojazdu.

 

Wizualizacja - Miasto Calgary

 

Jest to pierwszy projekt, który CAF zrealizuje w Kanadzie, co świadczy o ciągłej międzynarodowej ekspansji i rozwoju firmy. Projekt ten jest kontynuacją ponad 40 projektów, nad którymi grupa CAF pracuje obecnie na pięciu kontynentach.