Alstom zwiększa konkurencyjność zakładu w Mátranovák na Węgrzech

Alstom zwiększa konkurencyjność zakładu w Mátranovák na Węgrzech

23 listopada 2021 | Źródło: https://iho.hu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Portal IHO.hu informuje, że Alstom zamierza zaopatrywać większość swoich europejskich fabryk w wózki kolejowe z Węgier. 1600-1800 wózków produkowanych rocznie w Mátranovak jest obecnie eksportowanych wyłącznie do Niemiec i Francji, gdzie są montowane w taborze Alstom przeznaczonym dla przewoźników kolejowych w Niemczech, Francji, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii i Szwecji.

Zakład Alstom w Mátranovak na Węgrzech. Fot. Iho.hu

Jeden z wiodących pracodawców i producentów na węgierskim rynku mobilności, Mátranovak produkuje wysokiej jakości spawane wózki stalowe dla pociągów pasażerskich i szybkich, metra i tramwajów, które są w 100% eksportowane do fabryk w Europie. Planowane usprawnienia zwiększą nie tylko wielkość produkcji, ale także jej lokalną wartość dodaną. W przyszłości Alstom planuje zaopatrywać większość swoich europejskich fabryk w wózki produkowane na Węgrzech.

Balázs Gáspár, dyrektor generalny Alstom Transport Hungária Zrt., powiedział, że zgodnie ze strategią rządu w zakresie produkcji pojazdów kolejowych, planowane zmiany mają umożliwić zakładowi w Mátranovák lokalną produkcję do krajowych pociągów i pociągów metra, a także lokomotyw i innych wózków do pojazdów kolejowych.

Alstom planuje w najbliższych latach zwiększyć obecną liczbę 660 pracowników w zakładzie w Mátranovák. Aby przyciągnąć młodych pracowników, firma współpracuje z Uniwersytetem w Miszkolcu, lokalnymi ośrodkami szkoleniowymi oraz uruchomiła własny program szkolenia zawodowego akredytowany przez Izbę Przemysłowo-Handlową.

Wartość eksportu fabryki Alstom w Matranovak wynosi 35-40 mln euro rocznie, przy czym oczekuje się, że wzrośnie ona wraz z planowanym rozwojem. Aby to osiągnąć, firma będzie opierać się na swojej sieci dostawców, która obejmuje około 150 węgierskich firm i planuje zwiększyć swoje węgierskie zakupy, które są warte około 3 mld 700 mln forintów (około 10 mln euro).

Węgierski zakład jest częścią klastra Alstom w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE), który zatrudnia 7000 osób i posiada biura produkcyjne i handlowe odpowiednio w dziewięciu i ośmiu krajach.

Firma posiada biuro handlowe w Budapeszcie i zatrudnia ponad 660 osób w swojej fabryce wózków w Mátranovák, która jest jednym z największych pracodawców w okręgu Nógrád.