Ministrowie transportu Serbii i Bułgarii uzgodnili budowę węzła intermodalnego na granicy obu krajów

Ministrowie transportu Serbii i Bułgarii uzgodnili budowę węzła intermodalnego na granicy obu krajów

29 listopada 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Na granicy Bułgarii i Serbii powstanie węzeł intermodalny. Zostało to uzgodnione przez Ministra Transportu, Informatyki i Komunikacji Republiki Bułgarii Hristo Alexieva oraz Ministra Budownictwa, Transportu i Infrastruktury Republiki Serbii Tomislava Momirovica podczas spotkania w czwartek  25 listopada br w przygranicznym Dimitrowgradzie w Serbii.

 

 

Hristo Alexiev i Tomislav Momirovic na stacji kolejowej w Dimitrowgradzie. Fot. MTIiK Republiki Bułgarii

Podczas spotkania na stacji kolejowej w Dimitrowgradzie obaj ministrowie zobowiązali się do kontynuowania rozmów na temat wspólnych działań na granicznej stacji kolejowej. Bułgarski minister zaznaczył, że głównym zadaniem jest zapewnienie przepustowości przejścia granicznego poprzez optymalizację i unowocześnienie procedur technicznych zmiany lokomotyw, optymalizację rozkładów jazdy, ograniczenie szkód środowiskowych, poprzez promowanie transportu kolejowego i intermodalnego.

Bułgaria i Serbia złożą wspólny wniosek do Unii Europejskiej o włączenie odcinka Dragoman-Nis do podstawowej transeuropejskiej sieci transportowej, jak zapowiedziano podczas rozmów. „Strona bułgarska poczyniła ogromne starania, aby odcinek od Sofii do Dragomanu włączyć do sieci bazowej TEN-T i dziś już podpisaliśmy umowy na budowę infrastruktury drogowej i kolejowej w tym kierunku” - powiedział minister Aleksijew. „Zainicjuję spotkanie z naszymi europejskimi partnerami i kolegami z Republiki Serbii, aby omówić rozszerzenie kierunku na Nis, który jest najkrótszą drogą Bułgarii do Europy” - dodał Aleksijew.

"Inwestujemy, budujemy i planujemy ponad 1200 km autostrad i dróg szybkiego ruchu, ale kiedy docieramy do granic, napotykamy to, co wszyscy mieliście okazję zobaczyć: kilometrowe kolejki, głównie ciężarówek" - powiedział Momirović podczas czwartkowego spotkania ze swoim bułgarskim odpowiednikiem Hristo Aleksievem.

Serbia rozpoczyna przebudowę linii Nis-Dimitrovgrad w 2022 r.

Projekt obejmuje przebudowę odcinka Sicevo-Stanicenje-Dimitrovgrad o długości 80 km, budowę jednotorowego zelektryfikowanego odcinka o długości 22 km wokół Nis, jak również elektryfikację całej linii kolejowej z Nis do Dimitrovgradu. W wyniku tej zmiany prędkość podróżna dla pasażerów i towarów wzrośnie z 30 km/h do 120 km/h.

Według słów ministra infrastruktury Tomislava Momirovicia Serbia zamierza zakończyć remont i elektryfikację 100-kilometrowej linii kolejowej łączącej Nis z Dimitrovgradem na granicy z Bułgarią do początku 2024 roku.

Serbia planuje zainwestować w projekt łącznie 268,3 mln EUR, w tym 134 mln EUR kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz 73 mln EUR dotacji z funduszy inwestycyjnych dla Bałkanów Zachodnich (WBIF). Pozostała część, łącznie 61,3 mln EUR zostanie zapewnione z budżetu państwa serbskiego.

Wśród omawianych tematów znalazł się także projekt rozszerzenia zielonych pasów na sześć krajów Bałkanów Zachodnich, co jest ważne dla Bułgarii z punktu widzenia elastyczności przepływu towarów. Minister Aleksiejew zwrócił uwagę, że zielone punkty graniczne na terytorium Bułgarii działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu dla wszystkich rodzajów pojazdów. "Przejście przez nie, łącznie z inspekcjami i badaniami zdrowotnymi pracowników transportu, nie powinno przekraczać 15 minut na wewnętrznych granicach lądowych" - wyjaśnił Hristo Aleksiev.