Pociago-tramwaj Stadlera rozpoczął regularne kursy między Szeged a Hódmezővásárhely na Węgrzech

Pociago-tramwaj Stadlera rozpoczął regularne kursy między Szeged a Hódmezővásárhely na Węgrzech

30 listopada 2021 | Źródło: https://iho.hu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

O godzinie 3:31 w nocy 29 listopada wyruszył w pierwszy kurs węgierski pociago-tramwaj. Podczas swojej 31,6-kilometrowej trasy pojazd będzie kursował na linii tramwajowej nr 1 z dworca kolejowego w Szegedzie do dworca kolejowego Szeged-Rókus, a następnie na linii kolejowej nr 135 Szeged - Békéscsaba do Hódmezővásárhely. Na stacji Hódmezővásárhely Népkert opuszcza główną linię kolejową i wjeżdża na linię tramwajową, kursując przez miasto do głównej stacji Hódmezővásárhely. Do 15 kwietnia wszyscy pasażerowie mogą korzystać z pociągo - tramwaju za darmo.

Fot. https://iho.hu

Nowy typ pojazdu zapewni bezpośrednie połączenie między Hódmezővásárhely i Szeged. Po przeprowadzeniu wymaganych kontroli i badań typu, po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, pociągo - tramwaj szynowy rozpoczął regularną eksploatację w próbnym ruchu pasażerskim. Tramwaj kursuje co godzinę z Hódmezővásárhely do Szegedu w godzinach od 3:31 do 23:31 oraz z Szegedu do Hódmezővásárhely w godzinach od 4:38 do 23:38.

W dniu rozpoczęcia usług na głównych przystankach na trasie pojazdu przewoźnik zainstalował automaty biletowe, w których można kupić zarówno bilety kolejowe, jak i okresowe, a także uzyskać informacje o rozkładzie jazdy.

Fot. https://iho.hu

 

Planuje się, że od połowy stycznia do połowy marca 2022 r. pociągi będą kursować co 20 minut w godzinach szczytu - od 6.00 do 8.00 i po południu - a następnie co pół godziny. Od tego czasu w weekendy będą dodawane usługi nocne. Ostateczny rozkład jazdy zostanie opracowany na podstawie opinii pasażerów i doświadczeń technicznych, a jego wejście w życie przewiduje się na dzień 15 marca.

 

Fot. https://iho.hu

 

37-metrowy, 71-tonowy hybrydowy, spalinowo-elektryczny, kolejowo-tramwajowy szynowy zespół trakcyjny ma 216 miejsc siedzących. Komfortowe, w dużej mierze niskopodłogowe i bezbarierowe pociągo-tramwaje wyposażone są w najnowocześniejszy system informacji pasażerskiej, klimatyzowane, jasne i przestronne przedziały oraz pokładowe kamery bezpieczeństwa. Są wyposażone w sieć Wi-Fi oraz urządzenia do ładowania smartfonów i laptopów. Dwa wielofunkcyjne przedziały mogą pomieścić 2 do 2 pasażerów na wózkach inwalidzkich lub 4 do 4 rowerów i wózków dziecięcych.